خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با آقای سوران ملایی رتبه ۶ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

مصاحبه با آقای سوران ملایی رتبه ۶ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟
رتبه ۶
زبان ۶۸٫۸۹
روانشناسی شناختی ۶۵٫۳۳
آمار و روش تحقیق ۴۹٫۳۳
علوم اعصاب ۴۶٫۶۷
علوم شناختی ۶۱٫۳۳
رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
من در دانشگاه کردستان رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار خوانده‌ام. تعداد واحدهای امسالم نسبتا کم مانده بود و کلاس نمی‌رفتم. خیر، شاغل هم نبودم و بر کنکنور تمرکز داشتم.
چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
داستانش طولانیه! ولی خلاصه بگم که با وجود اینکه ریاضی – فیزیک بودم ولی به مباحث اندیشه‌ای و فلسفی بیشتر علاقه نشان میدادم و بعد از اینکه کارشناسی قبول شدم تصمیم گرفتم که در ارشد در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خودم ادامه تحصیل بدم. بعد از نگرفتن جواب‌هایم در علوم سیاسی و جامعه‌شناسی، برادرم که تازه ارشد روانشاسی شناختی دانشگاه کردستان قبول شده بود من را با علوم شناختی آشنا کرد و با حضور در کلاسهای ایشان به این رشته علاقه خاصی پیدا کردم.
از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
من از اوایل تابستان شروع کردم ولی تابستان فقط زبان عمومی می‌خواندم. از مهر هم کم کم منابع علوم شناختی را مطالعه کردم. به طور متوسط تابستان روزی ۴ ساعت، پاییز ۵ ساعت، زمستان ۶ ساعت و یک ماه آخر کنکور هم ۹ ساعت حدودا مطالعه می‌کردم.
از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
سعی میکردم کمی بلند مدت برنامه ریزی کنم (البته برنامه ریزی‌ هایم را نمی‌نوشتم و فقط ذهنی بودند!)؛ نیمسال اول تحصیلی را بر آمار و روش تحقیق و علوم اعصاب متمرکز بودم. چون هیچ پیش زمینه‌ای از زیست و عصب نداشتم نیمسال اول تحصیلی که گذشت را به کلاسهای علوم اعصاب ارشد شناختی دانشگاه کردستان میرفتم و هر هفته عصب شناسی را از اول میخواندم. منابع دیگر را عمیق نمیخواندم و هر هفته یک فصل از هر منبع را میخواندم و با توجه به اینکه معمولا منابع ١٣ یا ١۴ فصلی هستند، با پایان دی ماه تمام منابع را تمام کردم. بعد کنکورهای سالهای قبل را کلا زدم و بدون اینکه بررسی کنم کدام اشتباه بود و کدام درست، درصدها را از روی کلید بدست آوردم. این کار خیلی کمک کرد تا بفهمم سئوالها چگونه و از کجا طرح میشوند.
در ماههای بهمن و اسفند یک مرور دیگر همراه با خلاصه نویسی انجام دادم. البته من در خود کتابها و در گوشه و کنار کتابها خلاصه نویسی میکردم. در فرورین یک یک کنکورها را دوباره زدم و اینبار بررسی کردم و نکات را در آوردم. ابتدا کنکورهای دکتری را زدم، بعد کنکورهای ارشد. در دو هفته آخر هم نکاتی را که از کنکورها یادداشت کرده بودم، همراه با خلاصه نویسیهای داخل کتاب‌ها را دوباره مرور کردم.
اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
در روش مطالعه که تغییری ایجاد نمیکنم ولی سر جلسه کنکور زبان تخصصی را آخر میزنم، چون طولانی بود و خسته‌ام کرد که عملکردم را خصوصا در اصول علوم شناختی به شدت پایین آورد.
آیا پشتیبان و مشاور شما در موفقیت شما موثر بوده است؟
مشاور رسمی‌ای نداشتم، ولی از راهنمایی‌ها و کمک‌های برادرم و استادهایش نهایت بهره را بردم، که لازم میدانم اینجا از برادرم فریدون، از دکتر سهرابی و دکتر احمدی و دکتر همتی (از اساتید علوم شناختی دانشگاه کردستان) نهایت تشکر را داشته باشم.
قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
بستگی به شرایط دارد ولی خودم علاقه‌مند به حوزه‌های زبان‌شناسی شناختی و شناخت اجتماعی هستم.
به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
توصیه میکنم خود را با علوم شناختی درگیر کنند، مثلا از همین الان کتابها و سایتها و مستندهای مرتبط با علوم شناختی را دنبال کنند تا درک عمیق از رشته‌ی خودشان داشته باشند و بدانند که آینده متعلق به علوم شناختی است!

 

با تشکر از آقای ملایی

درباره ی محمدصادق انیسی

من فارغ التحصیل رشته کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی و کارشناسی ارشد علوم شناختی با گرایش ذهن، مغز تربیت هستم علاقه‌مند به حوزه های اعتیاد و یادگیری بوده در این زمینه فعالیت دارم.

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *