خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با خانم مهسا طالبی رتبه ۱۵ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

مصاحبه با خانم مهسا طالبی رتبه ۱۵ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

_ممنونم. مهسا طالبی هستم. ساری
رتبه ۱۵٫

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟

_مهندسی صنایع. بله دانشجو بودم، مخصوصا ترم فرد که واحد های بیشتری داشتم وقت زیادی ازم گرفته شد.

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
_من همیشه به رشته های علوم انسانی، مثل روان شناسی و به ویژه جامعه شناسی علاقه مند بودم و از طرفی رشته های مهندسی و ریاضیاتی هم برام جذاب بودن، برای همین یک رشته ی میان رشته ای در ذهنم یک ایده آل بود و در سالی که در تکاپوی تصمیم گیری برای تغییر رشته بودم با پرس وجو ها به علوم شناختی برخوردم که ماهیت میان رشته ای و اینکه در این رشته، ذهن انسان موضوع مطالعه قرار میگیره، برای من بسیار جذاب بود.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
_من آبان امسال تصمیم قطعی برای شرکت در این رشته گرفتم. که تا بهمن ماه، مطالعه جدی برای کنکور نداشتم و تنها دو کتاب کم حجم از منابع رو مطالعه میکردم که اصلا فرم مطالعه کنکوری نداشت. از بهمن مطالعه جدی تری داشتم که حدودا متوسط روزی سه ساعت میخوندم، در کنار اینکه روزهای زیادی هم بودن که درس نمی خوندم.

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
_برای درس علوم اعصاب، همزمان با خوندن خلاصه نویسی میکردم و در زمان کوتاه بعد خوندن مرور میکردم تا مطالب تثبیت بشه. برای درس روش تحقیق و آمار هم وقت بیشتری به تست زدن اختصاص دادم. همچنین مرور سوالات کنکور سال های گذشته و توجه به اینکه چه مباحثی بیشتر مورد توجه طراحان هست و چه مدل سوالی مطرح میشه، خیلی تونست برای من مفید باشه

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
_به طور کلی برنامه منظم تری رو پیش میگرم. و وقت بیشتری برای درس علوم اعصاب مخصوصا کتاب گایتون میذارم. چون علوم اعصاب رو فقط از کتاب دکتر حائری خوندم و روزهای نزدیک به کنکور تونستم یک بخش کوچکی از گایتون رو مطالعه کنم. همچنین علوم شناختی که منبع فردنبرگ رو اصلا مطالعه نکردم. همینطور در درس آمار انتظار نداشتم سوالات محاسباتی مطرح شه و برای اون مباحث وقت نذاشتم درحالیکه میتونست نقطه قوتی برای من باشه

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
_در واقع فقط منبع درس آمار و روش تحقیق رو تمام کردم حدود دو سه هفته مونده به کنکور. که متاسفانه برای بخش احتمال آمار وقت نذاشتم چون فکر نمیکردم سوالی از اون مبحث بیاد. بقیه درس هارو فرصت نکردم تمام کنم و چند منبع اصلی رو نخوندم. اما سعی کردم مطالبی که خوندم رو خوب مرور کنم تا تثبیت بشن.
_قطعا. من روزهای آخر اسفند یک مشاوره تلفنی داشتم که در منظم تر کردن و هدفمند کردن درس خوندنم در روزهای باقی مانده خیلی تاثیر داشت و خیلی کمکم کرد با توجه به اهمیت دروس، تصمیم بگیرم در زمان باقی مانده وقتم رو بیشتر صرف چه دروسی و چه مباحثی کنم.

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
_فکر میکنم هنوز اطلاعاتم برای همچین تصمیمی کامل نیست.

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
_من فکر میکنم یه برنامه منظم و واقع بینانه، با توجه به پیش زمینه های تحصیلی و نقاط قوت هر فرد، میتونه زمینه ساز موفقیت بشه. همچنین توجه به اینکه دروس علوم اعصاب و آمار تراز بالایی رو دارن، میشه وقت بیشتری رو به این دروس اختصاص داد، مخصوصا در ماه های اول خوندن برای کنکور. خلاصه نویسی، فاصله زمانی کوتاه برای مرور مطالبی که امکان فراموشی اونها بیشتره، و همچنین مرور کنکور سال های قبل رو توصیه میکنم.

 

با تشکر از خانم طالبی

درباره ی محمدصادق انیسی

من فارغ التحصیل رشته کارشناسی زیست شناسی سلولی مولکولی و کارشناسی ارشد علوم شناختی با گرایش ذهن، مغز تربیت هستم علاقه‌مند به حوزه های اعتیاد و یادگیری بوده در این زمینه فعالیت دارم.

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *