خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با خانم نرگس نقیبی رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

مصاحبه با خانم نرگس نقیبی رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد علوم شناختی ۹۶

 • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

نرگس نقیبی هستم، اهل مشهد و ساکن تهران

رتبه یک علوم شناختی.

 • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟

رشته کارشناسیم برق بود و شهریور ۹۵ فارغ التحصیل شدم و شاغل هم نبودم اما تا اوایل آبان به خاطر مشغله فرصت کافی برای درس خوندن نداشتم.

 • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

من از چند سال پیش تصمیم داشتم تغییر رشته بدم و یکی از گزینه های اصلیم روانشناسی بود اما میدونستم اون چیزی که تو فضای آکادمیک تدریس میشه تطابق چندانی با علایق من نداره و کار بالینی رو هم زیاد دوست نداشتم، در حقیقت چیزی که برای من جالب بود شناخت علمیتر ذهن بود نه اون طور که تو روانشناسی دیده میشه انبوهی از نظریه های …. خلاصه اینکه کاملا اتفاقی در مکالمه چند نفر از دوستانم با رشته علوم شناختی آشنا شدم و از همون اول به نظرم خیلی جذاب اومد، بعد از مدتی سرچ کردن و پرس و جو مطمئن شدم این همون رشته ایه که دنبالش میگشتم :دی

 • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

از شهریور تا اوایل آبان به طور متوسط روزی ۱۵-۳۰ دقیقه زبان میخوندم و چون نتونسته یودم اون طور که دلم میخواست از تابسون ۹۵ شروع کنم امید چندانی برای کنکور ۹۶ نداشتم، مخصوصا که حس میکردم به خاطر کارشناسی غیر مرتبط نسبت به سایر داوطلبین عقبتر باشم و بیشتر از همه از درس علوم اعصاب میترسیدم، چون از اول دبیرستان به بعد دیگه ارتباطی با زیست و فیزیولوژی نداشتم. از هفته اول آبان به توصیه یکی از آشنایان با تمرکز به علوم اعصاب شروع به درس خوندن کردم اما در کنارش اصول علوم شناختی رو هم به طور اجمالی و صرفا با هدف نزدیک شدن فضای ذهنیم به دروس میخوندم و به مرور با افزایش زمان مطالعه ام با جدیت بیشتری سعی کردم خودمو برای کنکور امسال آماده کنم. اوایل روزی ۳-۴ ساعت میخوندم، از اوایل اسفند به بعد تقریبا  روزی ۷-۸ ساعت میخوندم و ایام عید که به سالن مطالعه میرفتم تا روزی ۱۰ ساعت هم درس میخوندم، ۲-۳ هفته آخر هم چون حجم زیادی از درسهای مرور نشده مونده بود ناچار شدم باز هم ساعت مطالعه امو بیشتر کنم که گاهی به ۱۲ ساعت هم میرسید. البته در این بین چند هفته به خاطر رفت و آمد بین مشهد و تهران کمتر درس خوندم.

 • از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

من تقریبا برای تمام دروس خلاصه های دقیق و مفصلی مینوشتم که برای مرور خیلی بهم کمک کرد. در واقع تجربه های قبلی بهم نشون داده بود خلاصه های خیلی مختصر و اجمالی بیشتر وقتمو میگرفت چون بعد از گذشت زمان طولانی و فراموش کردن مطاب چیز زیادی از خلاصه نویسی های این چنینی متوجه نمیشدم و ناچار بودم دوباره به کتاب مراجعه کنم. به همین خاطر برای کنکور ارشد وقت بیشتریو در طول یک بازه زمانی نسبتا طولانی به خلاصه نویسی اختصاص دادم اما به واسطه این خلاصه ها تونستم چندین کتاب ۷۰۰-۸۰۰ صفحه ای رو در حدود ۱۷-۱۸ روز به طور کامل مرور کنم.

برای درس زبان از لایتنر استفاده میکردم و بهم کمک کرد با اینکه سطح زبانم زیاد خوب نبود درصد نسبتا خوبیو تو کنکور بیارم. و در درس علوم اعصاب هم بعد از پایان مطالعه هر فصل مطابو روی تخته وایت برد با یه سازماندهی شخصی بر اساس درکم از مفاهیم مینوشتم یا روی شکل پیاده میکردم و بعد تا حدود یک هفته مرورش میکردم.

و برای درس آمار و روش تحقیق هم با گذشت چند هفته از مطالعه مباحث تست میزدم.

 • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟

من کتابهای زیاد و پراکنده ای در زمینه علوم اعصاب خوندم که یا عمدتا همپوشانی داشتن یا مطالب نامربوط و زائدی برای کنکور داشتند. اگر دوباره کنکور میدادم از ابتدا به سراغ منابع کامل و جامعی مثل گایتون میرفتم. یه اشتباه دیگه این بود که من سوالات کنکورهای سالهای قبل رو برای سنجش سوادم بعد از پایان همه منابع نگه داشته بودم و فقط سوالات کنکور ۹۳ رو دیده بودم و خیال میکردم منابع اصلی مثل کتاب آقای استرنبرگ در روانشناسی شناختی و کتاب دکتر معظمی و دکتر حائری در علوم اعصاب کفایت میکنه… در واقع اوایل اسفند بود که فهمیدم برای رسیدن به رتبه و درصد خوب باید کتاب آیزنک و گایتون رو هم بخونم و ناچار شدم این دو تا کتاب حجیم و برمطلبو تو دو ماه آخر بخونم که فشار زیادی به برنامه ام وارد کرد. بعد از اون در هفته دوم فروردین با وجود هشدارهای اطرافیان در خصوص شروع کردن کتاب جدید چند فصل از کتاب آقای تاگارد در زمینه علوم شناختی رو هم خوندم. اگه همه این منابع رو از اول میشناختم میتونستم برنامه ریزی بهتری داشته باشم.

 

 • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

مطالعه اولیه اکثر دروس (همراه با خلاصه نویسی) رو تا اواخر اسفند تموم کرده بودم اما بیشتر منابع تکمیلی رو در طولاسفند و سه هفته اول فروردین خوندم و مرور درسهای روانشناسی شناختی، اصول علوم شناختی و اصول علوم اعصاب رو در ۳ هفته آخر انجام دادم.

 

 • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

به نظرم هنوز اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در این خصوص نداشته باشم اما بر اساس چشم انداز فعلی قصد دارم بعد از گذروندن دوره ارشد و دکتری وارد حوزه تحقیقاتی در زمینه تکنیکهای جدید توانبخشی بشم.

 

 • به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

پیشنهاد من به کسایی که هدف جدی برای قبولی در کنکور شناختی دارن و میتونن زمان کافی برای این کار بذارن اینه که تا حد امکان سعی کنن از همه منابع اصلی و تکمیلی و مباحث ذکر شده در اونها استفاده کنند. حتی در کنکور رشته هایی که سابقه طولانی دارن و هر سال تم ثابتی داشتند بعضی سالها بر خلاف جریان معمول و روال کلی از منابع کمتر تاکید شده سوال میاد و آمادگی برای مواجهه با سبک های مختلف سوال میتونه برگ برنده ای برای داوطلبین جدیتر باشه. مثلا امسال که بر خلاف معمول سوالات آمار حالت مساله محاسباتی داشت به جای حفظی، تا جایی که من میدونم درصد اکثر بچه ها کمتر شده بود، خیلی از کسایی که باهاشون صحبت میکردم میگفتن که بر اساس سوالات سال ۹۵ زیاد احتمال نمیدادن چنین سوالاتی بیاد و فصول محاسباتی آمار رو حذف کردن… در حالیکه رسیدن به یک استقرای موجه از سبک سوالات حداقل تو رشته شناختی با وجود سابقه کم کنکورش در حال حاضر میسر نیست. من با وجود اینکه وقت زیادی برای خوندن کتاب آیزنک گذاشته بودم و سوالات زیادی ازش تو کنکور امسال نیومد پشیمون نیستم، به نظرم برای کسی که زمان کافی در اختیار داره خوندن یه سری منابع تکمیلی بعد از منابع اصلی نه تنها اتلاف وقت نیست که اعتماد به نفس فردو برای شرکت در کنکور افزایش میده و همپوشانی و شباهت اون با منابع اصلی سازماندهی ذهنی مطالب همون منبع اصلی رو هم بهتر میکنه.

 

با تشکر از خانم نقیبی

نکته:
منابعی که خانم نقیبی در مصاحبه ذکر کردند دقیقا همان هایی هستند که رانویه پیش بینی کرده بود و تطابق ۱۰۰درصدی داشتند.

 

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

4 دیدگاه

 1. بسیار عالی
  خوندن این مصاحبه ی شوقی تو دل من انداخت برای شروع به مطالعه

 2. سلام ممنون از مصاحبه ای که انجام دادید
  راهی برای مشاوره گرفتن از رتبه های برتر وجود داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *