معرفی رشته دکتری علوم اعصاب وزارت بهداشت

 دکتری تخصصی علوم اعصاب  (Ph.D. in nerurocience)

دکتری تخصصی (Ph.D.) رشته علوم اعصاب علمی است که در آن دانشجویان به مطالعه سیستم عصبی که شامل بخش هایی چون ساختار و روند تکامل، نقش و وظایف مربوطه اجزائ سیستم، عوامل ژنتیکی، بیوشیمیایی، فیزیولوژی و فارماکولوژی، سیستم عصبی می باشد، می پردازند. دانش آموختگان این رشته قادر خواهند بود که با درک عمیق و کاربردی رابطه بین مغز و رفتار، ساختمان و کارکرد مغز را بخوبی بشناسند.

 تاریخچه :

پیچیدگی مغز انسان بر هیچکس پوشیده نیست بطوریکه حوزه های مختلفی از علوم مانند فیزیولوژی، تصویر برداری، علوم رایانه، فارماکولوژی، عصب شناسی، روان شناسی، روان پزشکی و علوم شناختی به بررسی آن می پردازند. ارتباط این رشته ها در اوایل شکل گیری آنها زیاد نبود، اما با پیشرفتهای علمی دهه ۹۰ میلادی (که به دهه مغز معروف است) و با ظهور علم عصب پایه و تحول ان زمینه برای هماهنگی بیشتر میان رشته ای فراهم آمد.

علم عصب پایه دانشی بین رشته ای است که مرزهای رشته های مختلف علوم پزشکی را می شکند و انها را به هم نزدیک می کند اگرچه این رشته سابقه طولانی در جهان ندارد، اما در دو دهه اخیر پیشترفتهای سریعی داشته و در بسیاری از دانشگاههای معتبر دنیا دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ان ایجاد شده است.

اگرچه این رشته تا کنون در ایران موجود نیوده است، اما بررسی مقالات چاپ شده در نشریات بین المللی و نمایه شده در نمایه های معتبر علمی نشان می دهد که اکثریت مقالات ایرانی در حوزه علوم پزشکی از رشته علوم عصب پایه می باشند بنابراین امکانات و زمینه های علمی و نیز دانشمندان کارآمد در این خصوص در کشور وجود دارد. ایجاد دوره دکتری این رشته می تواند این امکانات را متمرکز و هماهنگ نماید و زمینه را برای توسعه این رشتهدر کشور فراهم آورد.

رسالت رشته:

 رسالت عبارت است از تریبت دانش آموختگانی که بتوانند پس از آشنایی با روش و فنون تدریس و تحقیق در رشته علوم اعصاب، با درک ویژگی های ساختمانی عصبی انسان از نظر ماکروسکوپی،میکروسکوپی و تکاملی، با بهره گیری از روش های میکرو آناتومی و شیوه های نوین دیگر، ضمن کشف استعدادها و ایجاد انگیزه های لازم در فراگیران به آموزش و تحقیق بپردازند و از این رهگذر، زمینه را برای فراگیری بهتر علوم پزشکی فراهم ساخته و در تامین و ارتقای سلامت جامعه سهیم باشند، دارندگان مدرک دکتری تخصصی (PH.D.) در رشته اعصاب گروهی از افراد مجرب در ارائه خدمات آموزشی و پژهشی در مراکز اموزشی تحقیقاتی بوده و ماموریت های فوق در تربیت آنان مد نظر قرار گرفته است.

منبع:دانشگاه علوم پزشکی تهران

3 نظرات
 1. Saeedeh می گوید

  سلام میخواستم بدونم رشته نوروسایکولوژی آینده و بازار کاریش چطور هست تو ایران؟ آیا این رشته زیر شاخه علوم اعصاب هست یا مجزاست؟ کسی ک تو ارشد نوروسایکولوژی خونده در مقطع دکتری میتونه علوم اعصاب بخونه (ترجیحا علوم اعصاب بالینی)یا باید ارشدش بالینی باشه حتما؟ اعلوم اعصاب چند شاخه داره؟ز نظر شما روانشناسی بالینی خوبه یا نوروسایکولوژی؟ و اینکه آیا علوم اعصاب بالینی تو مقطع ارشد تو ایران وجود داره؟کسی ک نوروسایکولوژی خونده میتونه تو بیمارستان با دستگا ه های اسکن و mriو ….. کار کنه کلا در چ جاهایی میتومه کار کنه؟ ب نوروسایکولوژیست پروانه مطب میدن؟

 2. محمد ز می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دارای ارشد زیست سلولی و مولکولی که پایان نامم در راستای علوم اعصابه و یک مقاله isi دارم چقدر شانس قبولی دررشته علوم اعصاب رو دارم؟ بازار کار این رشته چطوره؟شما چه رشته دیگری رو در وزارت بهداشت پیشنهاد میکنین .علاقه من مهم نیست فقط بازار کتر داشته باشه

  1. محمدحسین یاورزاده می گوید

   با سلام دوست عزیز. تخصص ما در کنکور علوم شناختی وزارت علوم هست. آینده شغلی علوم شناختی را می توانید در منوی بالای سایت کنکور دکتری علوم شناختی-آینده شغلی علوم شناختی مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.