کنکور علوم شناختی

آینده شغلی علوم شناختی

آینده شغلی علوم شناختی

۱- از سال گذشته تا امروز بیشترین سوالی که از ما پرسیدن اینکه “من تغییر رشته ای هستم مشکلی پیش میاد؟” علوم شناختی بین رشته ای هست و “تغییر رشته ای” در این رشته معنا نداره. شما از هر رشته ای که وارد علوم شناختی بشید راه خودتون را پیدا خواهید کرد. شما قرار نیست برای آینده شغلی در علوم شناختی “روانشناس” باشید یا به طیف وسیعی از انواع ابزارهای علوم اعصاب مسلط باشید، شما باید “بینش شناختی” داشته باشید. باید به هرچیزی که نگاه می کنید یک ایده خلاقانه شناختی به ذهنتون برسه. از معماری اومدید؟ چطور می تونم با اصول شناختی رستورانی طراحی کنم که مشتریان غذای بیشتری سفارش بدن. از نرم افزار اومدید؟ چطور می تونم یک سامانه شناختی برای ارتفاع توانمندی ها شناختی ابداع کنم؟ از سینما اومدید؟ چطور می تونم با استفاده از بینش شناختی یک فیلم را نقد کنم؟ از هر فیلدی که وارد علوم شناختی میشید عینک شناختی به چشمتون بزنید. برای نمونه کارافرینی خلاق در کرمانشاه سوپر مارکت شناختی راه ندازی کرده (شرکت آسان بسان). در علوم شناختی شما مهندس هستید (نیاز به دانش محاسباتی و برنامه نویسی)، پزشک هستید (نیاز به دانش علوم اعصاب) دانشمند علوم انسانی هستید (نیاز به دانش فلسفه و زبان شناسی و روانشناسی) و تلفیق همه اینها در شماست که علوم شناختی را یکتا می کنه و نه یادگرفتن ابزارهای مختلف و نهایتا توانبخشی شناختی (که حوزه وسیعی در ایران هست ولی خاطرتون باشه تنها گزینه شما نیست).

۲- و اما برخی از مهم ترین مشاغل علوم شناختی در ایران عبارتند از:

– توانبخشی شناختی: توانبخشی حوزه ای است که شواهد آن حوزه هنوز محدود و البته روبرو رشد هست. توانبخشی یعنی ارتقا یا بهبود عملکردهای شناختی در بیمارانی مثل بیش فعالی، الزایمر، سکته و غیره یا افراد سالم مثل دانش اموزان، خلبانان، نظامیان و غیره. در ایران کلینیک های زیادی در حال رشد در این جوزه هستند که عموما در تهران واقع شدند و جای پیشرفت در شهرستان ها باز هست.

-آموزش و پروش شناختی یعنی کاربرد علوم شناختی در مدارس و دیگر نهاد های اموزشی
– مراکز مربوط به فروش تجهیزات شناختی: این مراکز به فروش بسته های توانبخشی، eye tracking، tms و دیگر ابزارهای مورد نیاز علوم شناختی مشغول هستند.
– حوزه صنعت و تکنولوژی و تبلیغات: این حوزه مهمترین کاربرد علوم شناختی در اروپا، امریکا و شرق اسیاست ، شرکت های بزرگی مثل google، ibm و غیره هزینه های کلانی برای پروژه های شناختی صرف می کنن. حوزه های زیر مجموعه این قسمت زیاد هست از موسسات داده یابی و داده کاوی بگیرید تا بازاربی عصبی (نورومارکتینگ) و اقتصاد عصبی و طراحی عصبی و غیره.
– برخی شرکت ها نرم افزارها، اپلیکشین ها، بازی های شناختی طراحی می کنند
– برخی مراکز بسیار محدود کارهای پژوهشی انجام میدن
– برخی مراکز دولتی مثل نهادهای امنیتی نظامی، صدا سیما و غیره نیز از پژوهشگران شناختی با اهدف خاص مربوط به اون نهاد استفاده می کنند

-رواندرمانی، دانشجویانی که لیسانس آن ها روانشناسی بوده و در ارشد روانشناسی شناختی گذرانده باشند می توانند از نظام روانشناسی ایران پروانه بگیرند.

و نهایتا مهم ترین نکته اینکه جای پای دیگران را دنبال نکنید، خودتون جای پایی بسازید که دیگران شما را دنبال کنند، در علوم شناختی “کارافرینی” حرف اول را میزنه.

مرکز شناختی رانویه

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.