خانه / ارشد شناختی / 📖 درس زبان کنکور علوم شناختی را چگونه جمع بندی کنم؟: نکات طلایی برای روزهای آخر

📖 درس زبان کنکور علوم شناختی را چگونه جمع بندی کنم؟: نکات طلایی برای روزهای آخر

📖 درس زبان کنکور علوم شناختی را چگونه جمع بندی کنم؟: نکات طلایی برای روزهای آخر

تهیه شده توسط مرکز علوم شناختی رانویه
با تشکر از استاد یاورزاده دانشجوی علوم شناختی دانشگاه تهران و استاد جهانشاهی نویسنده ی کتب زبان زیر ذره بین

۱- دقیقا بدانید که قرار است در جلسه کنکور به کدام سوالات پاسخ دهید! شما بایستی بر اساس سطح زبان تان، مطالعاتی که تاکنون انجام داده اید و همچنین “ارزیابی که با تست زنی از خود انجام داشته اید”، دید واقع بینانه ای نسبت به نقاط ضعف و قوت خود داشته باشید و با توجه به فرصت باقی مانده هدف گذاری کنید. بودجه بندی سوالات آنچنان که می دانید عبارت است از:

– کنکور کارشناسی ارشد: ۱۰ سوال لغت عمومی زبان+ ۵ سوال گرامر+ ۱۵ سوال درک مطلب متون علوم شناختی در قالب سه متن (هر متن ۵ سوال)

– کنکور دکتری: ۸ سوال گرامر+ ۱۲ سوال لغت عمومی زبان+ ۱۰ سوال درک مطلب متون زبان عمومی در قالب دو متن

در هر سطح زبانی که هستید، قرار نیست سطح زبان شما با چندین ماه دچار تحول اساسی شود! بنابرین با توجه به تست زنی کنکورهای سال های گذشته، در هر سطحی که هستید نهایتا می توانید ۲۰ الی ۳۰ درصد خودتون را بالا بکشید. برای نمونه اگر زبان شما در حد ۳۰ درصد هست، در وضعیت ایده آل بتونید ۶۰ درصد بزنید (۵۰ درصد واقع بینانه و شدنی تر است).

اما برای همین درصد هدف گذاری شده نیز باید بدانید قرار است در جلسه کنکور چطور این درصد را به دست بیاورید. فرضا اگر داوطلب ارشد هستید این ۶۰ درصد یعنی ۱۸ سوال و این ۱۸ سوال می تواند سناریوهای متفاوتی داشته باشند: فرضا برای داوطلبی که لغت و گرامرش ضعیف هست و روی درک مطلب تمرکز کرده این ۶۰ درصد یعنی ۱۳ سوال درک مطلب+۳ سوال گرامر+ ۲ سوال لغت، یا برای داوطلبی که جلد ۱ و ۲ کتاب زبان عمومی زیر ذره بین دکتر جهانشاهی را مطالعه کرده ولی در درک مطلب متون تخصصی ضعیف ترهست یعنی ۶ سوال لغت+۴ سوال گرامر+ ۸ سوال درک مطلب.
بنابرین در این چندماه باقی مانده باید نقاط قوت خود را بیشتر تقویت کنید.

۲- برای داوطلبان ارشد که زبان تخصصی شناختی در قالب درک مطلب دارند همانطور که از ماه های پیش گفتیم نیاز بود که یک هندبوک روانشناسی شناختی یا علوم شناختی را انتخاب کنند و درک مطلب را تمرین کنند و همانطور که گفتیم منبع مشخصی برای این سوالات وجود ندارد و تا کنون از منابعی مثل ” ویکی پدیا”، “دانشنامه استنفورد”، “scientific american mind” سوالات طرح شده. اگر تا الان اینکار را کردید که چه خوب و اکنون روی تست زنی تمرکز کنید؛ نه تنها تست های سال های گذشته کنکور علوم شناختی بلکه تست های سال های گذشته روانشناسی را هم بزنید. اگر وقت بیشتری هم دارید کتاب استاد زبان (مهارتهاي طلایی درك مطلب) را به صورت اینترنتی سفارش دهید تا بیشتر با مهارت های درک مطلب آشنا شوید ولی این قاعده را بدانید که درک مطلب یک “مهارت شهودی، ضمنی و تمرینی” است که یادگیری الگوهای آن تنها با تمرین امکان پذیر هست. اما کسانی که تا الان خوب پیش نرفتند یا درکل قدمی بر نداشتند، چندفصل یکی از کتاب های علوم شناختی کتابخوانه رانویه را پرینت بگیرند و مطالعه کنند. و اگر زبان شان خیلی ضعیف هست کتابی که ترجمه فارسی آن را هم دارند مثل فردنبرگ انتخاب کنند. ولی به خاطر داشته باشید تا زمانی که مجبور نیستید به کتاب فارسی مراجعه نمی کنید، شما در حال تمرین مهارت های درک مطلب هستید یعنی مطالعه یک متن و فهمیدن متن بدون دانستن تمام لغات، نه تمرین ترجمه کردن! با خود صادق باشید تا نتیجه اش را هم ببینید.
کتابخوانه رانویه 👈🏻books.ranvier.ir
دیدن ویدئو آموزش درک مطلب دکتر جهانشاهی هم خالی از فایده نیست 👈🏻 https://www.aparat.com/v/8oV9q

درک مطلب قسمتی است که برای بچه های ارشد دارای بیشترین ارزش سرمایه گذاری هست و حتی زدن هر ۱۵ سوال کار سختی نیست. بنابرین برای کسانی که به دنبال یک درصد حداقلی در زبان هستند بهترین محل سرمایه گذاری است.

بچه های دکتری درک مطلب دشوارتری دارند و نیاز به دایره لغات خیلی وسیع تر هست، بنابرین پیش نیاز کتاب زبان عمومی دکتری زیر ذره بین یا زبان عمومی دکتری خیر آبادی بوده که اگر خونده باشید الان با زدن تست های درک مطلب تمام کنکورهای دکتری رشته های مختلف می تونید تمرین کنید (درک مطلب اکثر رشته ها عمومی هست نه تخصصی). اگر هم نکردید ولی زبانتان در حد قابل قبول هست حداقل کار اینکه قسمت درک مطلب این کتب را بخونید و کمی با تست زنی تمرین کنید. اگر هم ضعیف هست که برای چی تصمیم گرفتید رشته علوم شناختی شرکت کنید؟! قطعا به مشکل بر خواهید خورد و در مصاحبه بدون مدرک زبان مشکل جدی خواهید داشت.

۳- دامنه گرامر بسته تر از لغات هست یعنی مطالب این قسمت خیلی مشخص تر و قابل پیش بینی تر هست اما به هیچ عنوان حفظی نیست که از کتاب دکترجهانشاهی یا هر منبع دیگه ای بخونید و جلو برید؛ بلکه تا چندین بار آزمایش و خطا نکنید و تست نزنید دانش گرامری شما کاربردی نمی شود، مثل اینکه فرمول ریاضی را حفظ کنید و انتظار داشته باشید بتوانید مسئله های امتحانی را حل کنید. برای بچه های دکتری به خاطر اینکه ۸ سوال از گرامر میاد و بودجه بندی مشخص تری دارند که در ادامه می نویسیم دارای ارزش سرمایه گذاری هست. ولی برای بچه های ارشد برای ۵ سوال مطالعه این حجم از کتاب دارای هزینه-فایده بسیار کمتری هست. اگر اصرار دارید تست های گرامر را هم بزنید می تونید کلاس های یک روزه دکتری جهانشاهی را شرکت کنید، که بهتون کمک می کنه با تمرین، ۳ تست از ۵ تست را بزنید.

* مباحث مهم:
عبارت موصولی
معلوم و مجهول
وارونگی
قیود و حروف ربط تبعی
حروف ربط جفتی
ساختار so و such
صفت مقایسه‌ای و ترتیب صفات
ساختار موازی
شناسه (determinerها)

۴- لغت دنیایی است که انتها ندارد و هرچقدر بخونید بازهم جا هست. همانطور که می دونید به ارشدها “جلد ۱ کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین” و به دکتری کتاب “زبان عمومی دکتری زیر ذره بین ” یا ” کتاب جامع آزمون زبان انگلیسی دکتر خیرآبادی” را برای لغت معرفی کردیم. قطعا تعداد لغات این دو کتاب زیاد هست و نمی توانید انتظار داشته باشید هم کم بخونید هم تست های زیادی بزنید! شما در این وقت باقی مانده ۳-۴ تست پیشرفت می کنید. بچه های دکتری تنها لغات ستاره دار کتاب را بخوانند و بچه های ارشد هم تنها تست هایی را که به عنوان تست های پرتکرار معرفی شدند. در این بخش هم تست زدن بی فایده نیست ولی استثنا در این درس بیشتر روی مرور لغات تمرکز کنید. مثل همیشه باز هم تکرار می کنیم مطالعه کتاب هایی مثل ۵۰۴ به دلایل بسیار زیاد از جمله روش غیرعلمی حفظ لغت بدون متن و مهم تر از اون پوشش ندادن سوالات دکتری کمکی نخواهد کرد. هر شب می تونید حدود ۳۰ لغت (با دامنه خطا بین ۲۰ الی ۳۵) را حفظ کنید ولی وسوسه نشید مثلا ۱۰۰ لغت را دریک شب بخونید.

۵- زبان درسی هست که باید همیشه زودتر از همه شروع کرد واگر شروع نکردید همین امروز شروع کنید و “هرشب” بدون استثنا مطالعه کنید. میگیم هر شب به علت اینکه بهتر هست درس های دیگر در طول روز مطالعه کنید و زبان را در طول شب و حتی در وقت های مرده مثل اتوبوس و غیره مطالعه کنید. ترجیحا هر شب ۱ الی ۲ ساعت وقت بزارید و وقتتون را بین قسمت هایی که تصمیم دارید سرمایه گذاری کنید پخش کنید.

۶- یکی از دلایل مهم شکست در زبان “روخوانی کردن” هست. کسانی که زمان بسیاری زیادی می گذارند و نتیجه ای نمی گیرند. در برخی از درس ها باید نکته ها را دقیق بخونید و تکرار کنید و برید جلو اما زبان درسی نیست که بگید به من یک کتاب معرفی کنید که بخونم و ۸۰ بزنم! زبان فهمیدنی هست، وقتی زبان می خوانید دور اتاق راه نرید و حفظش کنید! زبان نیازمند قلم و کاغذ هست.

۷- یکی از دلایل مهم دیگر شکست در زبان این هست که اگر توصیه اول را عمل نکنید و واقع بینانه پیش بینی نکنید قرار هست چه کاری در جلسه انجام بدید، با زدن تست های اضافه و گرفتن نمره منفی درصد شماکاهش پیدا خواهد کرد. زبان درسی هست که بچه ها نمره منفی زیادی می گیرند. وقتی به درصد مورد نظرتون سرجلسه رسیدید مثلا بین ۱۵ تا ۲۰ تستی که واقعا می دانستید را زدید دست نگه دارید و دیگر تست هایی که به نظرتون آشنا میاد ولی اصلا مطمئن نیستید را نزنید.

 

با تشکر از استاد یاورزاده دانشجوی علوم شناختی دانشگاه تهران و استاد جهانشاهی نویسنده ی کتب زبان زیر ذره بین

 

درباره ی سامان زندیانی

همچنین ببینید

تحلیل کنکور کارشناسی ارشد ۱۳۹۷ توسط رتبه های برتر آزمون های آزمایشی رانویه

تحلیل سرکار خانم قندچی   سوالات زبان : متون زبان سطح قابل قبول رو به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *