خانه / دسته‌بندی نشده / مصاحبه با رتبه ۱ ارشد علوم شناختی

مصاحبه با رتبه ۱ ارشد علوم شناختی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

من محمد رسول پارسائیان، متولد ۱۳۵۸، ساکن تهران و رتبه یک کارشناسی ارشد کنکور ۹۷ علوم شناختی هستم و درصد هایم به این ترتیب هستند:
زبان علوم شناختی ۸۲٫۲۲
آمار و روش تحقیق علوم شناختی ۴۴
روانشناسی شناختی ۶۹٫۳۳
مبانی علوم اعصاب ۵۳٫۳۳
اصول علوم شناختی ۶۸
همچنین در کنکور روانشناسی برای زبان انگلیسی درصد ۸۶٫۶۷ را بدست آوردم.

 

 

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟
« ورودی ۹۴ کارشناسی روانشناسی دانشگاه آزاد رودهن هستم و شهریور ۹۷ فارغ التحصیل خواهم شد.»

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
« اولین بار در سال ۹۱ با خواندن کتاب پیوندهای پنهان نوشته فریتیوف کاپرا با علوم شناختی آشنا شدم. اما تا قبل از سال ۹۶ از وجود این رشته در دانشگاههای ایران بی اطلاع بودم. در واقع زمانی از امکان ادامه تحصیل در رشته علوم شناختی در ایران، مطلع شدم که اوایل بهمن ۹۶ در سایت سازمان سنجش مشغول ثبت نام برای رشته روانشناسی بودم و همان روز رشته علوم شناختی را به عنوان رشته دوم کنکور انتخاب کردم.»

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
«بهمن ۹۶ بعد از قطعی شدن تصمیم ام برای ادامه تحصیل در رشته علوم شناختی با خرید کتابهای مرجع مطالعه را شروع کردم. اما پیش از این تاریخ از روی علاقه کتابهای درسی رشته روانشناسی را به انگلیسی می خواندم. به علت شروع دیر هنگام، بار ها با نا امیدی روبرو شدم اما تجربه کنکور امسال به من نشان داد که با هر سطحی و با استفاده از روشهای خلاقانه و موثر یادگیری، استفاده از مشاوره، راهنمایی و تجربه دیگران و کنار آمدن با ناامیدی ها، می توان به نتیجه رسید. ساعات مطالعه ام در مدت ۳ ماه درس خواندن بسیار متغیر بوده است. در هفته های اول تا روزی ۱۲ ساعت درس می خواندم و فیلمهای آموزشی را تماشا می کردم اما بعضی روز ها به خاطر مشغله موفق به مطالعه نمی شدم. همینطور در بعضی از روز ها که امیدم را برای موفقیت از دست می دادم میزان مطالعه ام به ۳ یا ۴ ساعت کاهش می یافت.»

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
«برای برنامه ریزی و استقاده بهینه از وقت از اپلیکیشنهای اندروید و ویندوز استفاده نمودم و از همان ابتدا شروع به خلاصه برداری و تایپ کردن خلاصه ها از کتابهای روش تحقیق مدرسان، علوم شناختی فردنبرگ و روانشناسی شناختی استرنبرگ و پزشکی گایتون نمودم. همینطور خلاصه کردن کتاب دکتر حاتمی و فیزیولوژی حائری را در برنامه ام قرار دادم و همزمان با خلاصه برداری تست هایی که در دسترس بود را برای هر مبحث انجام دادم. برای زبان به وسیله نرم افزار های گرافیکی لغات پر کاربرد را به صورت نموداری از لغات مترادف و متشابه در آوردم تا بتوانم با سرعت بیشتری آنها را مرور کنم. در کارگاه دو روزه نکته و تست علوم اعصاب که برای داوطلبین دکترا توسط رانویه برگزار شده شرکت کردم و با نوع و شیوه سوالات کنکور علوم شناختی آشنا شدم. به علت ترجمه بعضا نا گویای کتاب علوم شناختی فردنبرگ تصمیم گرفتم که این کتاب را به زبان انگلیسی بخوانم و خلاصه کنم. اما در پایان سه ماه سه فصل از کتاب علوم شناختی فردنبرگ خلاصه نشده باقی ماند که این فصول را از جزوه های رانویه مطالعه کردم. برنامه ریزی کردم تا زمانهای خالی ام که به رفت و آمد می گذشت را با دیدن فیلمهای آموزشی علوم اعصاب و علوم شناختی پر کنم و همینطور به مرور لغات انگلیسی بپردازم. در روز های آخر گرامر انگلیسی را مرور کردم و تست های آن را انجام دادم. در این مدت در هر مرحله روشهایم را برای مطالعه با توجه به تکنیک های بهبود حافظه مانند کد گذاری اصلاح می کردم تا با توجه به وقت کم، نیاز کمتری به مرور دوباره خلاصه ها داشته باشم. در پایان، کتابهای فوق به صورت فایلهای ورد ، در قالب ۷۶۰۰۰ کلمه خلاصه و تا جای ممکن کد گذاری شده بودند.»

در کارگاه دو روزه نکته و تست علوم اعصاب که برای داوطلبین دکترا توسط رانویه برگزار شده شرکت کردم و با نوع و شیوه سوالات کنکور علوم شناختی آشنا شدم.

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
«اگر دوباره فرصت داشته باشم با امید بیشتری درس خواهم خواند و وقت کمتری را از دست خواهم داد چون دیگر نیاز به آزمون و خطا برای یافتن روشهای بهینه مطالعه نخواهم داشت همینطور تا جای ممکن از مشاوره و راهنمایی افراد با تجربه تر استفاده خواهم کرد تا نیاز به آزمون و خطا به حداقل برسد. سعی می کنم که به صورت گروهی یا حداقل دو نفره درس بخوانم تا بتوانم بهتر با سختی و ناامیدی کنار بیایم. واقع بینانه تر درس خواهم خواند و از هدف های غیر واقعی و ایده آلیستی برای مطالعه که سبب اتلاف وقت می شوند، دوری خواهم کرد. این اشتباه را دوباره مرتکب نمی شوم که شب قبل از کنکور درس بخوانم چون باعث اضطراب، بی خوابی و در نهایت عدم تمرکز در جلسه کنکور خواهد شد. همینطور حداقل ۱۰ ماه قبل از کنکور شروع می کنم، برنامه ریزی را جدی تر خواهم گرفت و برای آمار از کلاس کنکور استفاده خواهم کرد.»

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
« متاسفانه موفق به پایان بردن روش تحقیق، آمار و کتاب گایتون نشدم. دیر شروع کردن، فشردگی درس ها و وقت کم در نهایت باعث شد که حتی تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع کنکور نیز مجبور به مرور کردن خلاصه ها باشم.»

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
« با توجه به پیش زمینه کاری ام در حوزه آی تی و گذراندن دوره کارشناسی در رشته روانشناسی دوست دارم در زمینه مشاوره، مدلسازی و همینطور طراحی برنامه های شناختی در جهت افزایش توانایی افراد نرمال و یا دارای اختلال به فعالیت بپردازم. همینطور هم اکنون فعالیت هایی در زمینه نرومارکتینگ بر روی اینستاگرام دارم که امیدوارم دانش و گستره فعالیتم را در این زمینه، در طول دوره کارشناسی ارشد افزایش دهم.»

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
«با توجه به تازگی رشته علوم شناختی و ناشناخته بودن نسبی آن، می توان با تلاش و یادگیری با استفاده از روشهای علمی، به راحتی در کنکور پذیرفته شد. دانشجویان این رشته می توانند آینده کاری خوبی را با توجه به کاربردهای متنوع این رشته و حمایت شدن علوم شناختی توسط بخش دولتی و خصوصی، انتظار داشته باشند. در این مسیر می توان از کمک و مشورت افراد با تجربه تر بهره گرفت. همینطور استقاده از کامپیوتر و گوشی های هوشمند برای یادگیری و مدیریت زمان می تواند فراموشی را به حداقل برساند و استفاده از وقت را بهینه کند. توصیه دیگر اینکه در مدت مطالعه زندگی یک بعدی نداشته باشید، مثلا من در این مدت به طور متوسط هر روز ۴۵ دقیقه ورزش می کردم و با خانواده و دوستانم در تماس بودم.
با این همه روشهایی که من استفاده کرده ام الزاما برای فردی دیگر مناسب نخواهد بود و بنابراین شیوه درس خواندن برای هر کس باید متناسب با شرایط محیطی، شخصیت و پیشینه اش به طور اختصاصی طراحی شود.
در پایان با توجه به کاربرد گسترده زبان توصیه می کنم که “به انگلیسی خواندن” را به عنوان یک فعالیت دائمی در زندگی دنبال کنید، چه قبل از کنکور و چه بعد از آن.»

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *