خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۱۶ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۱۶ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

فاطمه قاسملو، اهل ساوه و ساکن تهران هستم. رتبه ۶ روانشناسی بالینی و ۱۶ علوم شناختی
– درصد ها (در علوم شناختی):
– زبان انگلیسی: ۷۷ درصد
– روانشناسی شناختی: ۳۴ درصد
– آمار و روش تحقیق: ۷۰ درصد
– مبانی علوم اعصاب: ۲۸ درصد
– اصول علوم شناختی: ۳۴ درصد

 

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟
«روانشناسی بالینی»

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
«در طول دوره کارشناسیم در دانشگاه تهران، چند واحد با جناب آقای دکتر حاتمی داشتیم که مباحث علوم شناختی رو به ما درس می دادن و باعث شد من با این رشته آشنا بشم. البته به علت علاقه ای که به کار بالینی و روان درمانگری داشتم، ترجیحم از همون اول روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بود، ولی تصمیم گرفتم در کنکور علوم شناختی هم شرکت کنم. »

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
«از دهم مهر شروع کردم اما همون طور که گفتم هدفم بالینی وزارت بهداشت بود و فقط منابع اون رو تهیه کردم و خوندم. ولی برخی از منابع مشترک بین بالینی وزارت بهداشت و علوم شناختی باعث شد که بتونم در رشته علوم شناختی هم رتبه خوبی بیارم. »

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
«خب برای آمار من کتاب مدرسان شریف و جزوه دکتر فراهانی رو خوندم و کلاس نکته و تست ایشون رو شرکت کردم.
برای زبان من هر روز لغت می خونم (چند ساله که دارم این کار رو می کنم) و تا الان لغت های ۵۰۴ و تافل و ۱۱۰۰ رو حفظ کردم و دارم روی لغات کالج کار می کنم.
برای علوم اعصاب فقط از مطالبی که از کتاب نوروسایکولوژی دکتر معظمی و کتاب روانشناسی فیزیولوژیکی جیمز کالات که برای وزارت بهداشت خونده بودم بهره بردم. البته برای فهم بیشتر، از بعضی ویدئوهای زبان اصلی فیزیولوژی که توی اینترنت بود استفاده کردم.
برای روانشناسی شناختی و اصول علوم شناختی، چند روز قبل از کنکور، جزوه های کلاسی دکتر حاتمی رو که توی دوران کارشناسی سر کلاس ایشون نوشته بودم، یک دور مرور کردم. با همین جزوه ها، تونستم درصد ۳۴ رو توی این دو درس کسب کنم که حقیقتا برای خودم هم شگفت آور بود!!»

 

به علت ضعیف بودن تعداد زیادی از داوطلبان کنکور توی زبان، قوی بودن زبان می تونه برگ برنده خوبی در کنکور باشه. پس روی زبان وقت بذارید

 

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
«خب اولا من علارغم اینکه زبان روانشناسی بالینی رو بسیار بالا زدم، روی زبان علوم شناختی زیاد انرژی نذاشتم (به دو دلیل اول اینکه صبحش کنکور داده بودم و بسیار خسته بودم و دوم اینکه امیدی به رتبه آوردن توی علوم شناختی نداشتم )، قطعا اگه دوباره کنکور علوم شناختی میدادم، سعی می کردم زبان رو بالاتر بزنم.
همچنین من فکر نمی کردم که به همین راحتی میشه رتبه برتر شد، وگرنه لاقل کتاب استرنبرگ رو میخوندم، اینطوری می تونستم تک رقمی بیارم. »

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
«لغت های زبان که کار هر روزمه. آمار و روش تحقیق رو تا قبل از کنکور وزارت علوم، سه چهار دور خونده بودم و مسلط شده بودم. کتاب دکتر معظمی و جیمزکالات رو هم تا قبل از کنکور تموم کرده بودم و یک دور هم مرور کرده بودم. جزوه دکتر حاتمی رو هم که چند روز قبل کنکور خوندم. بقیه منابعی که خوندم مربوط به بالینی وزارت بهداشت میشه. »

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
«قطعا کنکور بالینی وزارت بهداشت که حدود یک ماه دیگه برگزار میشه، هدف اصلیم هست. ولی برای احتیاط برای کنکور وزارت علوم هم انتخاب رشته میکنم. هنوز شک دارم که بالینی رو بالاتر بزنم یا علوم شناختی. فردا آخرین روز هست و باید تصمیمم رو نهایی کنم. »

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
«کنکور اونقدر وحشتناک هم که بعضی ها فکر می کنن نیست! کافیه فقط مطالب رو عمقی و با علاقه بخونید، نه اینکه دنبال این باشید که کسی یه سری تکنیک حاضر و آماده بهتون بگه که براتون توی کنکور معجزه کنه.
ثانیا به علت ضعیف بودن تعداد زیادی از داوطلبان کنکور توی زبان، قوی بودن زبان می تونه برگ برنده خوبی در کنکور باشه. پس روی زبان وقت بذارید.»

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *