خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۳۳ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۳۳ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

سارا شهابی فر، تهران رتبه ۳۳

زبان ۵۱٫۱۱
روان شناسی شناختی ۷۰٫۶۷
آمار روش تحقیق ۳۲
مبانی علوم اعصاب ۲۱٫۳۳
اصول علوم شناختی ۶۰

 

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟
«رشته من در لیسانس مهندسی صنایع بود، البته کارشناسی ارشد صنایع ام را هم گرفته ام»

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
«من همیشه به چراهاي عمیق و فلسفی و مسایل انسانی علاقه داشتم، اما تحصیل در زمینه مهندسی فرصت تعمق در این چراها را براي من فراهم نمی کرد، لذا همیشه خلا خواندن و بودن را حس می کردم. دو سال پیش، بعد از اتمام مقطع ارشد در خصوص « جو » دانش جامعه شناسی تحقیق کردم اما با دیدن تزهاي محصلان این رشته حس کردم جذابیت کافی را براي من ندارد. به دنبال باقی رشته هاي انسانی گشتم و بعد از سرچ هاي بسیار متوجه شدم روانشناسی با آن چیزي که من فکر می کنم و مطالب زردي که گاها در فضاي مجازي یا جاهاي دیگر دیده می شود تفاوت بسیار دارد. در حال سرچ براي شرایط اپلاي روانشناسی بودم که به رشته علوم شناختی برخوردم که نوشته بودند براي افرادي که می خواهند از فنی وارد روان شناسی شوند بهتر است. آن موقع چیزي از علوم شناختی به گوشم نخورده بود (بعدها فهمیدم کتاب آگاهی و خطاي دکارت که به آن مربوط است قبل تر خوانده ام). بیشتر سرچ کردم و باورم نمی شد علمی بتواند اینقدر جذاب باشد و آن
چیزهایی که من می خواهم را داشته باشد. کتاب هاي کنکور را خریدم و روز به روز عاشق تر شدم!»

 

یشتر سرچ کردم و باورم نمی شد علمی بتواند اینقدر جذاب باشد و آن چیزهایی که من می خواهم را داشته باشد. کتاب هاي کنکور را خریدم و روز به روز عاشق تر شدم!

 

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
«با توجه به جواب سوال قبل، وقتی با این رشته آشنا شدم، حدود یک هفته بعد کتاب ها را خریدم و از مهر شروع به خواندن کردم، البته هیچ وقت خودم را تحت فشار نگذاشتم و به جز دو هفته آخر که کمی استرس داشتم، حس نمی کردم براي کنکور می خوانم یا رقابت می کنم. شاید به صورت متوسط روزي سه ساعت مطالعه داشتم، حتی اواخر کار هم ساعت مطالعه ام زیاد تغییر نکرد. (البته این به این معنا نیست که نباید ساعت مطالعه را در نزدیکی کنکور بالا برد، بلکه من هدفم بیشتر لذت بردن آهسته و پیوسته از این رشته بود.) ضمنا همزمان با کنکور من دو سه شغل پاره وقت داشتم»

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
«خلاصه نویسی و مرور خلاصه ها یکی از مهم ترین کارهایی بود که انجام دادم اما من در مجموع معتقدم که به جز یک سري اصول کلی مثل مرور خوانده ها در بازه هاي مناسب و استمرار در مطالعه، خلاصه نویسی… که احتمالا زیاد شنیده اید، احتمالا دو چیز می توانند در یادگیري موثر باشند: یک اینکه شخصیت خودتان را بشناسید، در این مورد می توانید با سعی و خطا و اندازه گیري اینکه چه روشی از مطالعه براي شما مناسب است بازده بیشتري داشته باشید، و دوم اینکه با رشته تان زندگی کنید! من در راه سرکار، مدام به مسایل شناختی فکر می کردم (براي مثال اینکه فلان آدم این کار را کرد، کدام قسمت مغزش فعال بود؟، براي خودم تصویر ذهنی می ساختم و …) و سوال طرح می کردم. وقتی ذهن اینطور درگیر می شود، مفاهیم خیلی خوب جا می افتند و اصلا نیازي به تکرار مطالب به صورت خسته کننده نیست. (همسر من رتبه یک دکتراي فیزیک بود و به جز یک هفته آخر، مطالعه مستقیم براي کنکور نداشت، به قول خودش “وقتی من با فیزیک زندگی می کنم” نیازی به تست زدن نیست.»

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
«من به علت عوض کردن مسیر تحصیلی ام دچار فشار روانی زیادي در طول کنکور بودم و مدام تردید داشتم، این مورد قطعا بازدهی و روحیه من را تحت تاثیر قرار داد. اگر به عقب بر می گشتم با قدرت، مسیر جلو رویم که کنکور شناختی بود را انتخاب می کردم و سعی می کردم به جاي بدبینی و گمانه زنی در مورد آینده ام، روحیه بالایی داشته باشم؛ به نظر من حفظ روحیه از موارد مهمی براي کسب موفقیت و رتبه خوب هست. از لحاظ درسی هم احتمالا علوم اعصاب را قوي تر و بیشتر می خواندم. همچنین روند سوالات کنکور را به دقت در نظر می گیرم. براي مثال هر سال در درس آمار (و نه روش تحقیق) حیطه سوالات تغییر می کند و امسال هم از مباحث احتمال سوال آمد که متاسفانه من وقتی برایش نگذاشته بودم، چون سالهاي قبل سوال نیامده بود. یا براي مثال روانشناسی شناختی منبع مشخصی (استرنبرگ) دارد و براي کنکور نیازي به مطالعات پراکنده نیست. البته اینها گمانه زنی ست و خیلی قابل پیش بینی نیست و ممکن است تغییر کند اما با کمک بررسی روند می توان احتمال اینکه چه مباحثی بیشتر سوال می آید استفاده کرد.»

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
«من دروس را با هم شروع کردم و با اختلاف نهایتا یک ماهه با هم به پایان رساندم. منابعی هم بود که نخواندم ولی بیشتر منابع را خواندم.»

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
«علایق من در این حوزه (متاسفانه یا خوشبختانه) گسترده است. هم به روانشناسی شناختی علاقه دارم که در این صورت احتمالا وارد نورومارکتینگ می شوم (که حیطه اش بی ربط به رشته قبلی ام هم نیست) هم به توانبخشی علاقه دارم که در این صورت دوست دارم روي نقایص شناختی و بهبود آن ها مطالعه داشته باشم. با کسب اطلاعات بیشتر و جلو رفتن در راه احتمالا یکی از این دو زمینه را انتخاب خواهم کرد»

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
«حفظ آرامش و عدم استرس، تلاش، با عشق درس بخوانید!

از رانویه به خاطر معرفی منابع خوب، برگزاري آزمون و تست هایی که در آخرین روزها در اختیار بچه های طرح آزمون آزمایشی گذاشت تشکر می کنم.»

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *