خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۳۴ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۳۴ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

سلام, متشکرم. علی قدیمی هستم از فردیس کرج. رتبم ۳۴ شده و درصدهام هم بصورت زیر بودن:
روان شناسی شناختی: ۷۲
اصول علوم شناختی: ۶۴
علوم اعصاب: ۳۶
آمار و روش تحقیق: ۳۴٫۶۷
زبان: ۲۵٫۵۶

 

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟
«علوم کامپیوتر از دانشگاه خوارزمی»

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
«سال ۹۴ از طریق یکی از دوستان آشنا شدم.»

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
«من تقریبا میتونم بگم که ۱٫۵ سال هست که در حال مطالعه هستم و خیلی یواش یواش شروع کردم و هرچی میومدم جلو ساعات مطالعم بیشتر میشد. اون اوایل که شروع کردم از یکی دو ساعت شروع شد و همه ی روز ها هم نمیخوندم, از اوایل سال ۹۶ دیگه جدی تر شروع کردم و دوباره توی تابستون جدی تر شد ولی اوج زمان خوندنم ۵-۶ ماه اخر بود که دیگه حداقل ۸ ساعت رو میخوندم و دو سه ماه اخر هم دیگه ۱۰ الی ۱۲ ساعت بود.»

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
«مهمترین کاری که میکردم خلاصه نویسی ومیکنم های زیاد بود و سعی میکردم اطلاعات رو توی ذهنم خوب شرح و بسط بدم.»

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
«مهمترین و مهترین اشتباهی که داشتم که تنها عاملی شد که رتبم اونی که میخوام نشه زبان بود, من توی طرح ریزی برای خوندن زبانم اشتباه کردم و با اینکه خوندم ولی باید جدی تر و زودتر میخوندم, کتاب زیر ذره بین رو مطالعه کردم ولی لغاتش زیاد بود و باید از همون اول که میخوندم خیلی جدی تر روش وقت میذاشتم, یه خرده دست کم گرفتمش و دست کم گرفتنم هم به این دلیل بود که زبانم بد نبود واقعا و به خودم گفتم من که زبانم خوبه و حالا اینم یواش یواش میخونم دیگه ولی همین اشتباهم کار دستم داد و زبان کنکور واقعا اونجوری نیست بخصوص لغاتش چون خیلی دایره لغات بالایی باید آدم داشته باشه. اگر اون رو جدی تر گرفته بودم به اون چیزی که مد نظرم بود میرسیدم. و اشتباه دومم هم اینکه, البته خیلی اسمش رو اشتباه نمیذارم اما اینکه خلاصه نویسی کردن هام رو زودتر شروع میکردم, چون اون اوایل که شروع کردم به خوندن از همون موقع خلاصه نویسی نکردم, اگر کرده بودم وقت بیشتری برای بقیه چیزا داشتم.»

 

مهمترین و مهترین اشتباهی که داشتم که تنها عاملی شد که رتبم اونی که میخوام نشه زبان بود, من توی طرح ریزی برای خوندن زبانم اشتباه کردم و با اینکه خوندم ولی باید جدی تر و زودتر میخوندم

 

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
«من فردنبرگ رو بطور نیمه عمیق آخر تابستون تموم کردم,حاتمی و روان شناسی شناختی استرنبرگ رو اوایل دی, و علوم اعصاب و امار و روش تحقیق رو آخر اسفند و زبان هم که تموم نکردم. و بقیه وقت رو هم که مرور کردم و این وسط ها هم اون چیزایی که تموم کرده بودم رو هم مرتب مرور میکردم »

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
«والا راستش رو بخوام بگم انقدر این رشته جذاب هست و انقدر زمینه های گسترده ای داره و من هم واقعا از خیلی از زمینه هاش بطور جدی خوشم میاد و بخاطر همین هنوز با خودم کنار نیومدم. علاقه ی اصلیه اصلیم اینه که توی زمینه ای کار کنم که مربوط به بحث آگاهی(Consciousness) میشه و یه جورایی زندگیم رو بذارم برای این بحث اما خیلی چیزهای دیگه مثل مدلسازی شناختی, تعامل علوم شناختی با هوش مصنوعی, نورومارکتینگ و … رو هم علاقه ی جدی دارم, حالا قصد دارم که تا آخر تابستون یه ذره با خودم کنار بیام, به خودم اگر باشه میخوام توی همه ی این موارد فعال باشم ولی واقع بین اگر بخوام باشم فکر کنم عملا نشه»

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

«۱) هرچه زودتر شروع کنن به خوندن و از خوندشون هم لذت ببرن, مطمئن باشن اگر به موقع شروع کنن و هدفمند و با برنامه برن جلو موفق میشن.
۲) هیچ درسی رو دست کم نگیرن( مثل من که این اشتباه رو در مورد زبان کردم ) و از هیچ درسی هم نترسن ( مثلا علوم اعصاب ).
۳) خلاصه نویسی و مرور های مرتب فراموش نکنن.
۴) در مورد درس اصول علوم شناختی علاوه بر فردنبرگ و حاتمی کتاب تاگارد رو هم بخونن چون امسال چندتا سوال ازش اومده بود.
۵) در مورد درس آمار, به جز مباحثی که توی کتاب مدرسان شریف هست مبحث احتمال و بخصوص امید ریاضی رو از یه کتاب دیگه خیلی خوب بخونن چون توی کتاب مدرسان من مبحث امید ریاضی نبود و من هم نخونده بودم و امسال بطور خیلی نامردی ۳-۴ تا سوال ازش اومده بود.
۶) و در آخر مهمترین و مهترین و مهترین حرفم اینکه به خودتون ایمان داشته باشید و با عشق, با انگیزه و با هدف برید جلو, این سه عنصر به نظر من مهمترین چیزهایی هست که هر آدمی باید توی تمام طول زندگیش و نه فقط برای مقصد های کوتاه مدتش داشته باشه. موفق باشید همگی»

در آخر هم میخوام از تیم خوب رانویه که واقعا زحمت میکشن و واقعا دلی و با تمام وجودشون برای موفقیت بچه ها تلاش میکنن بابت همه ی راهنمایی ها و کمک ها و جزوه ها و آزمون آزمایشی و … تشکر کنم.

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۹ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم قربان زاده

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *