خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۱۱ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

مصاحبه سایت رانویه با رتبه ۱۱ کارشناسی ارشد علوم شناختی سال ۱۳۹۷

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید.رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید؟

درود و وقت بخیر خدمت شما و همراهانتون.میلاد یوسفی هستم از شهر مهاباد . رتبه ۱۱ با درصدهای زیر:

زبان :۲۶/۶۷
روانشناسی شناختی: ۸۷
علوم شناختی :۶۱
آمار و روش تحقیق: ۴۷
علوم اعصاب :۴۴

 

 

رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟
«فارغ التحصیل روانشناسی بالینی از دانشگاه کردستان هستم.»

چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
«ضمن اینکه من با علاقه رشته روانشناسی را انتخاب کرده بودم ولی در ادامه با علایقم سازگار نبود ، همین امر باعث شد استادم دکتر آزاد همتی با شناختی که از من داشت این رشته رو به من معرفی کنه ، با توجه به شناختی که از رشته کسب کردم بسیار به رشته علاقمند شدم.»

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
«من از ۱۵ مهر شروع به مطالعه دروس کردم . تا آخر آبان روزانه ۷ ساعت مطالعه مفید داشتم.از اول آذر تا روز قبل کنکور روزانه ۱۰ ساعت مفید مطالعه می کردم.»

از چه روش و تکنیک هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
« با توجه به اینکه استادم دکتر همتی متخصص روانسنجی هستند ، روش مطالعه ای رو به من معرفی کردن که سه دوره کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت رو در بر می گرفت که به دلیل طولانی بودن در این مصاحبه نمی گنجد.در صورتی که دوستان علاقمند باشند در اختیارشون می گذارم. اگر به طور خلاصه عرض کنم ،روش مطالعه من شامل روخوانی سطحی کتاب ، طراحی تست ، و تدوین جزوات و خلاصه برداری از کتابها و هم چنین مرور سریع جزوات می شد ، که هر یک از این روش ها در برهه های زمانی خاصی در طول کنکور کمک شایانی به من کردند ، ضمن اینکه اصل اول من در مطالعه کنکور خواندن سطحی و سریع کتابها بود ، و از یادگیری عمیق به شدت پرهیز می کردم و اصل بر تکرار و تکرار بیشتر بود.»

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟
«من اشتباهی رو در طول کنکور مرتکب نشدم و و بازدهی و درصدهام برای خودم راضی کننده بود و اگر به عقب هم برگردم با همین متد کار خواهم کرد. ولی من باید زبان رو قطعا زوتر شروع می کردم که به دلیل اینکه باید تابستان حتما کار می کردم ، امکانش برام فراهم نبود »

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
« مطالعه دروس را یک ماه قبل کنکور به پایان رساندم و موفق شدم تمام دروس رو به طور کامل مطالعه کنم.»

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟
«فعلا نمی خواهم قبل وارد شدن به این حوزه با پیش زمینه خاصی وارد شوم و از الان برای پایان دوره حوزه خاصی رو تعیین کنم. خودم اصل رو گذاشتم بر اینکه بیشتر مطالعه کنم و خودم رو برای یادگیری در جنبه های مختلف در این حوزه آماده نگه دارم.»

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
«کنکور به اعتقاد من یکی از سطحی ترین آزمون های زندگی ماست ، ولی متاسفانه در جامعه ما حواشیش خیلی از متنش بیشتره و با فشارهایی که به داوطلبین وارد میشه ، باعث میشه که اصل موضوع رو از دست بدن ، از داوطلبین عزیز خواهشمندم ضمن اینکه با علاقه درس بخونن ولی زیاد خودشون رو تحت فشار قرار ندن و عمیق مطالعه نکنن. به اعتقاد من کنکور عمق دانش هیچ فردی رو نمی سنجه و کاملا باید سطحی و سریع دروس رو مطالعه کرد. به اعتقاد من نتیجه ای که ما کسب می کنیم صرفا فردی نیست و متاثر از عوامل فردی و جمعی مختلفیه که باید بشناسیمشون و اداره شون کنیم. زبان رو حتما روزانه ۳ ساعت براش وقت بزارن و کنکوری بهش نگاه نکنن. من در طول کنکور فشار زیادی رو تحمل کردم که اگر دوستانم نبودند قطعا این رتبه برای من میسر نمی شد.

قبل از همه از دکتر همتی عزیزم که در تک تک لحظات همراهم بود و در حالی که من قصد ادامه تحصیل نداشتم من رو متحول کرد برای ادامه دادن سپاسگزارم.
درس آمار و روش تحقیقم رو با تلاش ایشون تونستم بزنم در غیر اینصورت براش برنامه نداشتم ، با توجه به اینکه ایشون هر ساله در دانشگاه برای کنکوری ها کلاس برگزار میکنن ، برای من خیلی کارساز بود. از استاد علوم اعصابم دکتر شمس الدین احمدی و آقای عباسی عزیزم عمیقا سپاسگزارم.

هم چنین از دوستان خوبم که از خودشون برام مایه گذاشتن ، فردین ، حمید ، آرگش ، سمیع ، سوران ملایی، محمد عباسی ، سامان زندیانی ، میلاد و مهران عزیزی و تهورا خیلی ممنونم و همیشه قدردان زحماتشون هستم. امیدوارم لایق زحمات پدر و مادرم و خواهرم ، دکتر همتی و آقای حسین عباسی که از خودشون برام مایه گذاشتن باشم.»

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *