خانه / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه های سال 98 / توصیه های درصدهای برتر ارشد و دکتری ۹۸ (قسمت اول)

توصیه های درصدهای برتر ارشد و دکتری ۹۸ (قسمت اول)

۱- خانم پونه شبدینی (درصد فوق العاده روانشناسی شناختی) 👈🏻

“من روانشناسی رو یک دور کامل خوندم البته حفظ نکردم ولی به خودم توضیح میدادمشون بعد سوالات سال های قبل رو خوندم و مباحثی که سالهای قبل ازشون سوال اومده بود رو علامت زدم و یک دور هم دوباره اونارو خوندم باهمون شیوه درک کردن و توضیح دادن بخودم نه اینکه بخوام حفظ کنم….علاوه بر سوالات ارشد سالهای قبل سوالات دکترا سال های قبل رو هم خوندم”

۲- خانم سلطانی (درصد فوق العاده آمار و روش تحقیق) 👈🏻

” برای درس آمار همون طور که رانویه هم معرفی کرده بود کتاب آمار و روش تحقیق مدرسان رو خوندم . روش خوندنم به این صورت بود : دور اول به صورت عمیق از روی کتاب مدرسان همراه با خلاصه نویسی به شکل فصل به فصل به همراه تست زدن همون فصل البته بلافاصله (ممکنه این کار زمان زیادی ببره ولی به نظرم مفیده) و برای دفعه های بعدی هم تقریبا فقط خلاصه هامو مطالعه میکردم. تست زدن در این درس واقعا مفیده به همه دوستانی که کنکور علوم شناختی میخوان بدن توصیه میکنم که حتما حتما تست کنکور های سال های قبل رو حتی چند دور بزنن. مطالعه ی بعضی از مباحث مثل احتمال و رگرسیون در آمار وقتی بیشتر از حالت معمول لازم دارد بنابراین بهتره که از قبل برای زمان بندی و برنامه ریزی مطالعه ی این مباحث به این نکته توجه کنین اشتباه من این بود که روی مبحث احتمال سرمایه گذاری کمی کردم و زمانی این مساله رو متوجه شدم که دیر شده بود و اولویت ها متفاوت”

۳- خانم شکیبا عابدزاده (درصد فوق العاده آمار و روش تحقیق)👈🏻

“من برای آمار کتاب آمار و روش تحقیق مدرسان شریف رو خوندم. از حدود بهمن ماه تا هفته آخر مانده به کنکور حداقل روزی یک ساعت آمار می‌خوندم. به این دلیل که روش تحقیق بیشتر حفظی است تا قبل از عید زمان و انرژی بیشتری روی آمار گذاشتم. به این شکل هم مطالعه می‌کردم که هر فصل رو توی یک یا دو روز می‌خوندم، از نکات و فرمول‌ها فیش برداری می‌کردم و چند روز بعد تست می‌زدم. و باز نکته‌های تست‌ها رو یادداشت می‌کردم. با این روش حدودا هر مبحث رو چهار پنج باری تا روز کنکور مرور کردم. بعد از عید هم در مورد روش تحقیق همین طور عمل کردم. برای مباحث مهم‌تر وقت بیشتری گذاشتم و تست بیشتری زدم. (انتخاب فصل‌ها بر اساس توضیحات آقای یاورزاده بود.) اما اشتباهی که من کردم این بود که زیاد وقت روی فرمول‌ها و مباحثی گذاشتم که مسلط شدن بهشون زمان خیلی بیشتری نیاز داشت و عملا برای وقت من امکان پذیر نبود. فرمول‌ها یادم نمی‌موند و حتا مباحث رو با هم قاطی می‌کردم. البته اشتباه اولم این بود که خیلی دیر شروع کردم. پیشنهاد من به داوطلبین این است که روی نقاط قوت‌شون وقت و انرژی بگذارند. مثلا من می‌تونستم وقت بیشتری روی روش تحقیق یا فصلی مثل احتمال بگذارم که برام آسون‌تر بود. و در نهایت این که بسیار این درس مهمه. شاید دوستان حس کنند از وقت دروس اختصاصی نباید زد برای آمار و روش تحقیق ولی تجربه‌ی من نشون می‌ده با درصدهای مشابه، این درس می‌تونه اختلاف رتبه فاحشی برای داوطلب ایجاد کنه. در نتیجه به نظرم باید قدری سختی کشید و روی این درس وقت و انرڗی بیشتری گذاشت.”

۴- خانم لیلا اسدی (درصد فوق العاده علوم اعصاب) 👈🏻

“سلام و عرض ادب خدمت همراهان گرامی و داوطلبین عزیز ضمن آرزوی توفیق روزافزون برای تمامی داوطلبین کنکور ارشد مجموعه روان شناسی و علوم شناختی لازم به ذکر میدونم مواردی رو که موجب بالاترزدن درس علوم اعصابم شد و باعث شد رتبه یه نسبتا قابل قبولی داشته باشم و البته حقیقتا قبولی و رتبه خوب امسالم رو مدیون راهنمایی و مشاوره ها و برنامه یه آموزشی که استادم جناب آقای محمد یاورزاده از مشاورین برتر گروه رانویه بهم ارائه کردن دارم 🙏از همون اول طبق برنامه ایشون پیش رفتم و تنها درسی که میترسیدم ازش علوم اعصاب بود که ازهمه بهترزدم کتاب حائری رو یکبار به عنوان منبع اصلی خوندم البته شروعش بود و تکرار داشتم تا جایی که مسلط بشم بعد از اون تمام تمرکزم و دور کردنم با جزوه های مرکز بود 👌🏻علوم اعصاب رو باید چندین بار با فاصله زمانی بخونید و دور کنید که تازه واستون جابیفته و نهادینه بشه من اما حتی تا دو ماه به کنکورناامید هم شده بودم خوب راستش من مشکلات و شرایط خاصی رو هم درگیرش بودم اما آخرین تلاشم رو گذاشتم روی تهیه بانک سوالات علوم اعصاب مرکز که الحق و الانصاف سوالات و تستهایی که تهیه کردم واقعا عالی بود من بانک سوالات علوم اعصابرو توی مدت باقیمونده زدم چندین دور کردم فایل بانک سوالات رو پرینت گرفتم که کتابچه قطوری شد و نشستم پاش با لپ تاپ خلاصه واقعا بعد از همه یه خوندانم فقط بانک سوالاتو تستارو مرور میکردم و زمانم رو در طول روز تقسیم کرده بودم و یه مطلب دیگم اینکه با همه یه تردیدی که واسه شرکت کردن توی آزمونهای مرکز که ماه آخربرگزار میشد و راستش هزینش که روزایه آخر علیرغم پایین بودن قیمت بنظرم سنگین میاومد و دوست نداشتم هزینه کنم ولی گفتم فرصت تکرار و جبران زمان از دست رفترو ندارم و گفتم نهایت به دردم نخواهد خورد دیگه چیزی رو از دست نمیدم آزمونهارو هم شرکت کردم و باور کنین بچه ها با اینکه تجربه شرکت در کنکور و ازمون رو داشنم آزمونهای جامع واقعا بینظیر بودن وقتی از کنکور اومدم درصدبالایی از سوالا توی آزمون بود تازه من کنکور روان شناسی رو هم به برکت همین سوالات و مطالعه قوی علوم اعصابم زدم و نتیجه خوبی گرفتم 👌🏻واسه همتون آرزوی موفقیت دارم همیشه میگم به آسمان نگاه کنین تا ستاره هارو ببینین و من اینو با تمام وجودم لمس کردم به آسمان رانویه نگام افتاد و تونستم قدمی بزرگ بردارم 🌹آرزوی موفقیت روزافزون برای آقای یاورزاده عزیز دارم که با وجود راه دور و بعد و مسافت که داشتم واقعا بدون هیچ شائبه و منتی تا پایان انتخاب رشتم همراهم بودن🙏🌹 این دلسوزی خالصانه ایشون جای تقدیر داره”

۵- خانم احمدی (درصد فوق العاده علوم اعصاب) 👈🏻

“سلام به دوستان. من منابع علوم اعصاب رو مثل باقی درس‌ها از سایت رانویه دیدم و خریدم (حائری، کالات و گایتون که اوایل جلد دوم گایتون رو کامل گرفته بودم اما بعداً خلاصه رو تهیه کردم و هر جا به نظرم خیلی گنگ بود به کتاب کامل رجوع می‌کردم) البته همه فصول کتاب‌ها رو نه وقت کردم بخونم و نه به نظرم لازم بود. ازآنجایی هم که من خیلی علوم اعصاب و مباحث نوروسایکولوژی رو دوست داشتم ناخودآگاه وقت بیشتری هم براش صرف میکردم (متأسفانه حتی بعدازاینکه فهمیدم ضریب پایین‌تری نسبت به باقی درس‌ها دارد). نسبت به باقی درس‌هام نحوه خلاصه‌نویسی‌ام نیز کمی متفاوت‌تر بود به‌طور مثال تصاویری که دوستان رانویه برای مغز در کانال گذاشته بودند رو پرینت گرفتم و روی دیوار روبه روی میزم چسبانده بودم و هر مطلبی درباره قسمت‌های مختلف مغز یاد میگیرفتم (فرق نمیکرد از کدوم کتاب) روی همون قسمت تصویر مغز مینوشتم که به نظرم دو تا فایده داشت؛ یکی این‌که افرادی که حافظه تصویری‌شان بهترِ، میتونن با یادآوری مکان خلاصه‌نویسی روی دیوار به سؤالات حفظی پاسخ بدهند و دوم اینکه مباحث پراکنده کم‌کم منسجم میشن و شاید بشه گفت به‌مرور هر قسمت مغز براتون به‌نوعی کارکرد و وظیفه مشهور میشه… و اینکه پیشنهاد می‌کنم این فرآیند رو خودتون و به‌مرور انجام بدید که کاملاً درگیر بشید و از مبهم بودن مباحث در اول مسیر ناامید نشید. و اینکه من همیشه کنار خوندن کتاب علوم اعصاب در اینترنت سرچ می‌کردم چون برخلاف باقی درس‌ها، در این درس و مباحثش کلی تصویر و فیلم، مطلب خوب هست که باعث جا افتادن مباحث میشن؛ و راه بعدی که خود من از تجربیات یکی از دوستان در همین سایت استفاده کردم این بود که مطالب رو برای خودتون توضیح بدید و صدای خودتون رو ضبط کنید و من این شیوه رو برای موضوعاتی که خیلی مرحله داشتند (به‌طور مثال مسیر اعصاب شنوایی) استفاده کردم و ویس‌های ۳ دقیقه‌ای شده بود که هرازگاهی گوش می‌دادم؛ و در آخر هم چون فاصله افتاده بود بین درس خوندنم سعی کردم با تست زدن (هر نوع تستی چه تست دکتری شناختی و چه رشته‌های دیگر) مطالب رو برای خودم یادآوری کنم.”۳️⃣ خانم حُسنی (درصد فوق العاده آمار و روش تحقیق) 👈🏻


۶- خانم حُسنی (درصد فوق العاده آمار و روش تحقیق) 👈🏻
” من کلاس نکته و تست استاد حبیبی رو شرکت کرده بودم که در یک روز جمع بندی کردند و خیلی راضی بودم. مدرسان شریف رو گرفتم که خیلی فرصت نکردم دقیق بخونمش. (ایشان اضافه کردند که برای روش تحقیق کتاب دکتر حسن زاده را خوندند)”

۷- خانم قریشی (درصد فوق العاده علوم اعصاب) 👈🏻

“كتاباي اصلي اصلا نخونده بودم،من چون دير شروع كردم. فقط همين جزوه شما و بسته صوتي رو از شما تهيه كردم . منبع همين بود كه بنظرم خيليم كمك كرد. ازتون يادم رفت تشكر كنم. نكته اي كه خيلي مهمه بنظرم اين درس خيلي فرار بود البته شيرين بايد به طور مداوم تكرار بشه تا مطالب تثبيت بشه.

۸- آقای جعفرنیا (درصد فوق العاده علوم اعصاب) 👈🏻

“باعث خوشحالمه بتونم کمکی بکنم. بنده فقط منابع که از شما گرفتم مطالعه کردم. البته نمیدونم چند نفر در علوم اعصاب از من بهتر زدن امسال، بااین حال دلیلش علاقه زیاد من به مباحث علوم اعصاب هست و اگه همین علاقه و وقت سر دروسی مثل آمار و علوم شناختی میذاشتم رتبه بهتری می گرفتم. من تنها منبع خلاصه علوم اعصاب خودتونو خوندم و تست هایی که در تلگرام دادین عالی بود و بویژه فایل صوتی علوم اعصاب که در مسیر سرکارم در حین رانندگی هر روز گوش میدادم و مرور می کردم. انشالله بتونم برای آزمون دکترا امسال ضعف هابم را بپوشونم. بزرگترین اشتباه من این بود که یک ماه آخر درگیر حاشیه ها شدم و کنکورو عملا رها کردم بنظرم من هر داوطلبی باید خودشو از حاشیه ها رها کنه و فقط ب هدفش تمرکز کنه. تکنیک خاصی استفاده نکردم اما اونقدر علاقه مند به علوم اعصاب بودم که هر مطلبی متوجه نمیشدم مثلا یک اصطلاح سخت علوم اعصاب سریعا از طریق گوگل سرچ می کردم تا متوجه مفهوم اون اصطلاح بشم.”

۹- خانم احمدی (درصد فوق العاده علوم اعصاب) 👈🏻

“من منابع علوم اعصاب رو مثل باقی درس‌ها از سایت رانویه دیدم و خریدم (حائری، کالات و گایتون که اوایل جلد دوم گایتون رو کامل گرفته بودم اما بعداً خلاصه رو تهیه کردم و هر جا به نظرم خیلی گنگ بود به کتاب کامل رجوع می‌کردم) البته همه فصول کتاب‌ها رو نه وقت کردم بخونم و نه به نظرم لازم بود. ازآنجایی هم که من خیلی علوم اعصاب و مباحث نوروسایکولوژی رو دوست داشتم ناخودآگاه وقت بیشتری هم براش صرف میکردم (متأسفانه حتی بعدازاینکه فهمیدم ضریب پایین‌تری نسبت به باقی درس‌ها دارد). نسبت به باقی درس‌هام نحوه خلاصه‌نویسی‌ام نیز کمی متفاوت‌تر بود به‌طور مثال تصاویری که دوستان رانویه برای مغز در کانال گذاشته بودند رو پرینت گرفتم و روی دیوار روبه روی میزم چسبانده بودم و هر مطلبی درباره قسمت‌های مختلف مغز یاد میگیرفتم (فرق نمیکرد از کدوم کتاب) روی همون قسمت تصویر مغز مینوشتم که به نظرم دو تا فایده داشت؛ یکی این‌که افرادی که حافظه تصویری‌شان بهترِ، میتونن با یادآوری مکان خلاصه‌نویسی روی دیوار به سؤالات حفظی پاسخ بدهند و دوم اینکه مباحث پراکنده کم‌کم منسجم میشن و شاید بشه گفت به‌مرور هر قسمت مغز براتون به‌نوعی کارکرد و وظیفه مشهور میشه… و اینکه پیشنهاد می‌کنم این فرآیند رو خودتون و به‌مرور انجام بدید که کاملاً درگیر بشید و از مبهم بودن مباحث در اول مسیر ناامید نشید. و اینکه من همیشه کنار خوندن کتاب علوم اعصاب در اینترنت سرچ می‌کردم چون برخلاف باقی درس‌ها، در این درس و مباحثش کلی تصویر و فیلم، مطلب خوب هست که باعث جا افتادن مباحث میشن؛ و راه بعدی که خود من از تجربیات یکی از دوستان در همین سایت استفاده کردم این بود که مطالب رو برای خودتون توضیح بدید و صدای خودتون رو ضبط کنید و من این شیوه رو برای موضوعاتی که خیلی مرحله داشتند (به‌طور مثال مسیر اعصاب شنوایی) استفاده کردم و ویس‌های ۳ دقیقه‌ای شده بود که هرازگاهی گوش می‌دادم؛ و در آخر هم چون فاصله افتاده بود بین درس خوندنم سعی کردم با تست زدن (هر نوع تستی چه تست دکتری شناختی و چه رشته‌های دیگر) مطالب رو برای خودم یادآوری کنم.”

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۸ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای دانائی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *