خانه / دسته‌بندی نشده / نُه پیشنهادِ علمی و غیرِ کلیشه ای برای موفقیت در کنکور

نُه پیشنهادِ علمی و غیرِ کلیشه ای برای موفقیت در کنکور

محمد حسین یاورزاده

۱- بازگشت به ۱۱۰۰ : با «اینستاگرام»، «تلگرام» و سایرِ شبکه هایِ اجتماعی به طور موقت، در بازه یِ مطالعه برای کنکور خداحافظی کنید. این نرم افزار ها نه تنها می توانند موجبِ «پرت شدنِ حولس»، «تَعَلُل و به تعویق انداختنِ برنامه ریزی»، «بهم ریختن ساعاتِ خواب» شوند، بلکه «ظرفیتِ حافظه یِ کاری» (working memeory capacity) را اشغال کرده و تمرکز شما را برهم می زنند. تلفنِ همراهِ ساده ای همراه خود داشته باشید و در زمان استراحت با شبکه هایِ اجتماعی کار کنید. تنها بعد از چند روز، اضطراب و درگیری هایِ ذهنی به سرعت کاهش پیدا خواهند کرد و تمرکزِ شما افزایش خواهد یافت.

۲- روزِ موشِ خرما: فیلم روز موش خرما داستانِ خبرنگاری را روایت می کند که برای گزارشِ روز موش خرما (مصادف با دوم فوریه) به شهر کوچکی می رود. روز بعد زمانی که از خواب بر می خیزد متوجه می‌شود او دوباره روز دوم فوریه را مجددا تجربه می‌کند! و این روند بارها و بارها تکرار می شود. تلاش کنید مانند خبرنگارِ داستان ما در بازه یِ کنکور برنامه یِ ثابتی داشته باشید، گویی روزها مانندِ یکدیگر هستند: ساعت مشخصی بیدار شوید، صبحانه میل کنید، به کتابخانه بروید، استراحت کنید، ورزش کنید و غیره.

۳- من خلاصه نویسی می کنم پس هستم: کافی است نگاهی به مصاحبه هایِ رتبه های برتر در سایتِ رانویه و سبکِ مطالعه یِ هر فرد موفقِ دیگری که می شناسید بیاندازید: بدون شک خلاصه نویسی یا حتی یادداشت برداری در هر روشِ علمی و موفقی برای مطالعه وجود دارد. بله احتمالا خلاصه نویسی سرعتِ شما را کند خواهد کرد، عملِ خسته کننده ای است، در ابتدا باید آزمون و خطا کنید تا سبکِ خلاصه نویسی خود را بیابید، ولی با وسوسه کنار گذاشتنِ خلاصه نویسی مقابله کنید. مزایای خلاصه نویسی تمام ناشدنی است: از درگیر شدنِ همزمان کارکردهایِ شناختیِ مغز در هنگام مطالعه بگیرید تا مرور آسان در هفته های آخر.

۴- روزی روزگاری : آزمون های سال های گذشته بهترین راهنمای شما برای مطالعه هستند، شما با مطالعه آزمون ها می توانید هنگام مطالعه خود را به جای طراح سوالات قرار دهید. کدام قسمت ها اهمیت بیشتری دارند؟ روی چه مطالبی زمان بیشتری بگذارم؟ با مطالعه سوالات هنگام مطالعه مانند طرح سوالات فکر کنید.

۵- بدون مشاورم هرگز: با داشتن مشاور و پشتیبان قسمت اعظمی از نگرانی ها شما حل می شود، شما می توانید به کمک مشاور منابع را به درستی انتخاب کنید، روش های مطالعه خود را اصلاح کنید، رفع اشکال کنید و اطمینان داشته باشید روش درستی را پیش گرفته اید.

۶- رستگاری با برنامه ریزی: برنامه ریزی تیغی دو لبه است؛ برنامه ریزی باییستی «واقع بینانه» و «منعطف» باشد، در غیر این صورت برنامه ریزی نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد بلکه موجبِ افزایشِ اضطرابِ شما به علت عقب افتادن از برنامه خواهد شد. با ثبت نام در بسته یِ پشتیبانی رانویه می توانید از مزایایِ داشتنِ برنامه ریزی با کمک دانشجویانِ برتر و با تجربه یِ علوم شناختی بهره مند شوید.

۷- مسیرِ سبز : مطالعه در منزل معایبِ زیادی دارد که بزرگترین مشکل آن،حواس پرتی و وسوسه شدن برای رها کردن مطالعه به دلایلِ بی اهمیت است. تلاش کنید با دوستان خود به کتابخانه بروید. مطالعه در کتابخانه اکثر مشکلات شما در زمینه تمرکز را حل خواهد کرد، اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا به مطالعه کردن در کتابخانه عادت کنید.

۸- ناحیه یِ آرامش: تلاش کنید در بازه یِ کنکور به کمک فیلم، سریال و بازی هایی که برای شما آرامش بَخش هستند، ناحیه ی امنی ایجاد کنید، به طوری که چناچه تمرکز ندارید به جای گول زدن خودتان و اصرار به ادامه یِ مطالعه، ذهن را با بازی و فیلم در حالتِ آرامش قرار دهید و پس از استراحت دوباره به مطالعه بازگردید.

۹- درخششِ ابدیِ یک ذهن بی الایش: هر دانشجو و داوطلبی -به خصوص در زمانه یِ پُرهیاهویِ ما- به کاهشِ بارِ شناختی (Cognitive load) ذهن و آرامش نیاز دارد. مانندِ کامپوتری که برنامه هایِ متعددی روی آن باز است و فشارِ زیادی به پردازشگر وارد می شود، نیاز است برنامه های اضافی ذهن خود را ببندید. بنابراین تمام وظایف، نکات مهم، برنامه هایی که باید انجام شود را در یک دفترچه یادداشت کنید تا بار شناختیِ ذهن را کاهش دهید.

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

چرا نباید منابع را زبان اصلی بخوانیم؟

تصور کنید شما نسخه انگلیسی کتاب استرنبرگ را مطالع کرده اید و اکنون سر جلسه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *