خانه / دسته‌بندی نشده / دفترچه های مورد نیاز داوطلبان

دفترچه های مورد نیاز داوطلبان

۱- دفترچه یادداشت علوم اعصاب

بچه ها همونطور که می دونید سوالات علوم اعصاب از منابع متفاوتی طراحی میشن و شامل سه دسته سوالات نوروفیزیولوژی، نوروآناتومی و علوم اعصاب شناختی هستند. برای خوندن این منابع متفاوت نباید خلاصه نویسی های “مجزایی” هم تهیه کنید بلکه همه را باید در قالب “یک خلاصه نویسی واحد” در بیارید. دفترچه یادداشت علوم اعصاب با خلاصه نویسی کلاسیک درس های دیگر اندکی تفاوت دارد! برای مثال شما برای درس اصول علوم شناختی ممکن است کتاب فردنبرگ و تاگارد را مطالعه کنید ولی خلاصه نویسی این دو کتاب باید در دو دفترچه مجزا باشد ولی دفترچه علوم اعصاب باید تلفیقی از همه منابع در یک دفترچه باشد! برای مثال ممکن است شما برای علوم اعصاب با مشورت مشاور کتاب گایتون و معظمی و حائری را انتخاب کرده باشید (این مثال ها کاملا فرضی است و برای هر داوطلب متفاوت است)، شما می بایست برای “سرفصل بینایی” فصل شانزدهم معظمی، فصل هفتم حائری، فصل پنجاه و یک و پنجاه و دو گایتون را در دفترچه علوم اعصاب تلفیق کنید. بهتر است قبل از شروع مطالعه با مشاوران مرکز رانویه دراینباره مشورت کنید، برای درس علوم اعصاب نمی توان به همه افراد منابع یکسانی معرفی کرد و ممکن است حتی در طول مطالعه منابعی حذف یا اضافه شود. چنانچه قبلا هم ذکر کرده ایم کشیدن تصاویر را در دفترچه علوم اعصاب فراموش نکنید.

۲- دفترچه “بار شناختی”

هر دانشجو و داوطلبی -به خصوص در زمانه یِ پُرهیاهویِ ما- به کاهشِ بارِ شناختی (Cognitive load) ذهن و آرامش نیاز دارد. مانندِ کامپوتری که برنامه هایِ متعددی روی آن باز است و فشارِ زیادی به پردازشگر وارد می شود، نیاز است برنامه های اضافی ذهن خود را ببندید. بنابراین “تمام وظایف”، “نکات مهم”، “برنامه هایی که باید انجام شود”، “کارهای زندگی روزانه” و غیره را در یک دفترچه یادداشت کنید تا بار شناختیِ ذهن را کاهش دهید.

۳- جدول “برنامه ریزی و ثبت مطالعه” 👈🏻

برنامه ریزی به شیوه قدیمی آن امری منسوخ شده است! هیچ داوطلب و مشاوری نمی تواند برای داوطلبش یک برنامه ریزی بسیار دقیق و بدون خطا و حتی “روزانه” انجام دهد.
برنامه ریزی یک “پیش بینی” واقع بینانه، منعطف، و بر اساس وقت آزاد، نحوه مطالعه، سرعت مطالعه و زندگی داوطلب است.
در واقع خود داوطلب یا مشاور “پس از گذشت چند هفته” از مطالعه داوطلب می توانند به صورت واقع بینانه نقشه ای از آنچه که تا کنکور داوطلب باید بخواند ترسیم کنند. اگر تصور می کنید با پر کردن خانه های جدول از دیگران پیشی می گیرید در اشتباه هستید! خواندن تمام کتاب ها و تمام فصول اشتباه است. برنامه ریزی خشک و غیر واقع بینانه اشتباه است. برنامه ریزی کردن در ابتدای امر بدون در نظر گرفتن سرعت مطالعه اشتباه است.
برای تهیه دفترچه برنامه ریزی عجله نکنید در هفته های اولیه تنها وظیفه شما پر کردن خانه های جدول با تمام شدن هر فصل کتاب است. و پس از آن می توانید خودتان یا با کمک مشاور بر اساس آنچه تاکنون انجام داده اید، ادامه راه را ترسیم کنید.
جدولی مانند جدول پایین بسازید و به در اتاق بزنید و هر روز عملکرد خود را رصد کنید.

۴- فیشِ لغات فرار

منبع اصلی شما برای لغات زبان ارشد و دکتری علوم شناختی کتاب زبان زیر ذره بین دکتر جهان شاهی است. در کنار این کتاب برای داوطلبان ارشد درک مطلب زبان تخصصی علوم شناختی و برای داوطلبان دکتری درک مطلب زبان عمومی نیز وجود دارد که هنگام مطالعه منابع درک مطلب ممکن است به لغات جدیدی برخورد کنید که به فهرست لغات شما اضافه شود. برخی لغات را شما از قبل می دانید، برخی لغات را ممکن است بعد از یک الی دوبار مرور یادبگیرید ولی بعضی از لغات هستند که به دلایل مختلف فراموش می کنید یا با لغات مشابه اشتباه می گیرید!بهترین راه حل این است که این لغات را روی فیش هایی یادداشت کنید تا بتوانید مرتب آن ها را همراه داشته و مرور کنید. برای مثال ممکن است از ۲۶۰۰ لغت کتاب دکتر جهانشاهی ۶۰۰ لغت را از قبل بدانید و ۱۰۰۰ لغت را پس از چندبار مرور فرا بگیرید ولی بهتر است برای ۱۰۰۰ لغت باقی مانده از روش فیش برداری و حتی جعبه لایتنر استفاده کنید.

۵- دفترچه های خلاصه نویسی:
و اما مورد آخر دفترچه خلاصه نویسی که ضرورت آن بارها تکرار شده است! خلاصه نویسی برای تمام کتاب های حفظی ضروری است و از آن غافل نشوید. اطمینان از یادگیری مطالب درسی،افزایش دقت حین مطالعه، مرور آسان و سریع،توانایی تکرار مرتب مطالب، دسته بندی شدن مطالب در ذهن و غیره همگی از جمله فواید خلاصه نویسی است. ترجیحا برای خلاصه نویسی از روش‌نموداری استفاده کنید

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

منابع کنکور دکتری ۱۴۰۰-۱۴۰۱ علوم شناختی

مطابق با آخرین تغییرات کنکور، تحلیل سوالات و مشاوره با رتبه‌های تک رقمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *