خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۳ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم فاطمه اسمعیل‌زاد

مصاحبه با رتبه ۳ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم فاطمه اسمعیل‌زاد


  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

“من فاطمه اسمعیل‌زاد هستم متولد ۱۳۷۷ از شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی.
رتبه ۳ کشوری کنکور علوم شناختی شدم و درصدهام به این صورت هست:
زبان انگلیسی: ۸۳/۳۳
روان‌شناسی شناختی: ۹۰/۶۷
آمار و روش تحقیق: ۳۴/۶۷
مبانی علوم اعصاب: ۷۵/۰۰
اصول علوم شناختی: ۵۶/۰۰”

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

” رشته من در مقطع لیسانس آموزش زبان انگلیسی بود که تو دانشگاه فرهنگیان تهران خوندم. الان هم به صورت پاره وقت مشغول تدریس زبان هستم. “

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

” من از دوره دبیرستان همیشه به روان‌شناسی و دروس میان رشته ای علاقه داشتم با اینکه برای تحصیل در دانشگاه به دلایلی انتخابش نکردم. وقتی که تصمیم گرفتم رشته ای رو برای ارشد انتخاب کنم، اولین کارم این بود که رفتم رشته های مختلف گروه روان‌شناسی رو خوندم، ولی هیچ کدوم نظرمو به اون صورت جلب نکرد، چون بیشتر به شناخت مغز علاقه داشتم تا تربیت و درمان و این موارد. برای مشورت سراغ یکی از دوستان دور که تو دانشگاه تهران روانشناسی می‌خوند رفتم و ایشون این رشته رو معرفی کردن. من هم با کمی جست و جو فهمیدم که دقیقا همون چیزیه که تو ذهنم داشتم ولی اسمی براش نمی‌دونستم! رشته ای بسیار مهم، جذاب و آینده دار که به بسیاری از سؤال های مهم بشر می‌تونه پاسخ بده! “

  • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

” بعد از آشنایی با این رشته، منابعشو خریدم و تصمیم گرفتم به صورت آزمایشی در کنکور ۹۸ شرکت کنم. از حدود اسفند ۹۷ کتاب های استرنبرگ و فردنبرگ رو خوندم تا یه آشنایی کلی با مهم ترین منابعمون داشته باشم. این دو کتاب رو خوندم ولی متاسفانه سر یک مشکل نتونستم در جلسه کنکور حضور داشته باشم. بعد اون تابستون رو چندان نخوندم ولی از مهر ۹۸ به صورت جدی خوندن رو شروع کردم.
از مهر ماه که شروع کردم، زمانی که درس می‌خوندم رو با یک اپلیکیشن (که در ادامه معرفی می‌کنم) ثبت می‌کردم و تا کنکور، نزدیک به ۷۰۰ ساعت خوندم که با تقسیم بر تعداد روزها، حدود روزی ۲/۳ ساعت می‌شد. البته بعضی وقت‌ها در طول یک روز ۵،۶ ساعت و گاها هم مثل دوره های امتحانات کارشناسی‌م پیش میومد که روزی چیزی نمی‌خوندم.”

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

” مهم ترین تکنیک هایی که استفاده کردم، دو مورد بود؛
– اولی تکنیک پومودورو. به این صورت بود که ۲۵ دقیقه درس می‌خوندم، ۵ دقیقه استراحت. و وقتی ۴ دور از این دوره ها رو میگذروندم، یک ربع استراحت می‌کردم. شاید بعضی ها فکر کنن که ۲۵ دقیقه کمه و بخوان بیشترش کنن، ولی به نظرم در دراز مدت که مغزمون به استراحت نیاز داره، بهتره که درسمون رو به تیکه های کوچیک تر تقسیم کنیم تا بیشترین بازدهی رو داشته باشیم. اپلیکیشنی که بالا هم گفتم، اپلیکیشن focus-to-do بود. تو این اپ هم می‌شد برای خودم برنامه بریزم، مثلا روزی ۶ پومودورو. اکثر شب ها سعی می‌کردم قبل از خواب، برنامه فردا رو توی این اپلیکیشن ثبت کنم و کتاب‌هام رو آماده کنار محل مطالعه م بگذارم که صبح ها با هدف و برنامه بیدار شم. ویژگی دیگه ی این برنامه این بود که تعداد کل ساعات مطالعه در روز/هفته/ماه/کل رو نشون می‌داد که می‌تونستم یه برآوردی از خودم داشته باشم. و همچنین یک چارتی داشت که رتبه مون رو نشون می‌داد برحسب تعداد ساعت و همین خودش برام یه انگیزه کوچیکی بود که رتبه م رو بالاتر ببرم!

-دومین تکنیک هم مربوط به خلاصه نویسی بود. به این صورت که ابتدا یه خلاصه نسبتا طولانی برای دروس روان‌شناسی و اصول علوم شناختی و اعصاب نوشتم، و بعد از عید که خودم رو برای جمع بندی های آخر آماده می‌کردم، از همون خلاصه ها یه خلاصه و نقشه ذهنی حدود ده صفحه ای آماده کردم که بشه تو یک/دو ساعت خوند. البته خلاصه کوتاه برای علوم اعصاب بخاطر جزئیات زیادش برام مقدور نبود. “

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

” روش مطالعه آمار و روش تحقیق رو عوض می‌کردم. روش تحقیق به نسبت غلط های زیادی داشتم و این شاید به این دلیل بود که برای تحقیق خلاصه برداری نکردم. همچنین شاید منابع کتابی یا مجازی دیگه ای جز مدرسان برای مطالعه تکمیلی انتخاب می‌کردم.
آمار هم امسال تقریبا ثابت شد که منبعش از مدرسان نیست. شاید از اول بعد یه بار خوندن آمار مدرسان برای آشنایی کلی، سوال به سوال سوالات کنکور آمار رو بررسی بهتری می‌کردم تا موضوعات مهم و لازم رو از روی سوالات برداشت کنم.
توی اصول علوم شناختی هم با اینکه درصدم به نسبت کم بود، ولی روش مطالعه م رو تغییر نمی‌دادم چون خیلی جامع و کامل هرسه کتاب رو خوندم، ولی سر جلسه کنکور سوالات شک دار رو پاسخ نمی‌دادم، که نمونه ش هم توی سوالات امسال زیاد بود.”

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

” چون ابتدا قرار بود کنکور اواخر فروردین ماه برگزار بشه، من اواخر اسفندماه مطالعه م رو تموم کرده بودم. ولی بعد از عقب افتادن کنکور، تصمیم گرفتم که تاگارد و آیزنک رو هم شروع کنم. به نظرم داوطلبین سال بعد باید وقت بیشتری رو روی تاگارد بذارن چون به نظر کنکور ۹۸ و ۹۹ درصد سوالات تاگاردشون نسبت به سال های قبل بیشتر بود. آیزنک هم با اینکه سوالی ازش طرح نشده بود، ولی نصف کتاب رو کامل و نصف دیگه ش رو خلاصه دروس رو که در پایان هرفصلش اومده رو خوندم. “

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

” چون پیش زمینه ای که دارم مربوط به زبان هست، به احتمال زیاد تمرکزم توی ارشد روی «زبان و شناخت» باشه و برای دکترا هم شاید روی عصب شناسی زبان کار کنم. “

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

” علاوه بر نکاتی که بالا گفتم، مهم ترین نکته ای که به ذهنم می‌رسه ایجاد انگیزه و نگه داشتن اون هست. حدود یک سالی که برای ارشد مطالعه کردم، چون سال آخر کارشناسیم هم بود، نصفش رو توی خوابگاه نسبتاً پرجمعیت بودم با همه دروس و امتحاناتی که داشتیم، و نصف دومش هم که پاندمی کووید-۱۹ و مشکلات مربوط به اون پیش اومد. یعنی اگه انگیزه خوندن نداشتم بهونه های زیادی داشتم که بیارم! آزمون های آزمایشی گروه رانویه هم در ماه‌های پایانی کمک زیادی به حفظ انگیزه‌م کرد.
به نظرم سعی کنین انگیزه های کوتاه مدت و بلند مدت برای خودتون داشته باشین. انگیزه کوتاه مدت مثل دیدن فیلمی بعد تموم شدن درس‌ هرروزتون، و انگیزه بلند مدت وقتی خودتون رو توی دانشگاه مورد علاقه تون تصور می‌کنین. به خاطر همین مورد بود که با این که روند کنکور امسال خیلی فرسایشی شده بود و چندین بار عقب افتاد، ولی هیچ زمانی نبوده که من درس رو برای مدت طولانی کنار بذارم.
البته لازم به ذکره که علاوه بر انگیزه، برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هم داشته باشین.

  • از خانم اسمعیل‌زاد با توجه به درصدهای بسیار خوبشون در درس روانشناسی شناختی خواستیم توضیحات بیشتری در زمینه روش‌های مطالعه‌شون بدن، که در زیر توصیه‌های ارزشمند ایشون اومده:

” استرنبرگ اولین کتابی بود که من شروع کردم. چون خیلی زود شروع کرده بودم، اولین بار کتاب رو بدون هیچ خلاصه برداری صرفا جهت آشنایی باهاش مطالعه کردم. بار دوم خلاصه نویسی رو شروع کردم. تا اینجاش که روش‌ خاصی نداشتم. ولی بعد از عید که کنکور عقب افتاد، تصمیم گرفتم که یک نقشه ذهنی از هر فصل در یک صفحه A4 تهیه کنم. به این صورت که مثلا نام یک نظریه را در بالا می‌نوشتم و نکات اصلی اون رو با فلش هایی مشخص می‌کردم. به این صورت یک مدل ذهنی خیلی خوبی از هر درس استرنبرگ در ذهن من شکل گرفت.
ولی به جز همه این‌ها، من خود کتاب رو هم سه یا چهار دور خونده بودم. و با هربار مطالعه می‌فهمیدم که نکات جدیدی هست که من در مطالعات پیشین متوجه آن‌ها نشده بودم.
برای مرورهای نهایی، سعی می‌کردم که خلاصه هام رو جلوی خودم بذارم، و بدون اینکه نگاهی بهشون بندازم توی ذهنم اون مطالب رو مرور بکنم. و فقط اگه مطلبی رو فراموش کرده بودم به خلاصه هام نگاه کنم. چون اگه در ابتدا سراغ خوندن خلاصه ها می‌رفتم ممکن بود صرفاً‌ توهم بلد بودن در من شکل می‌گرفت بدون اینکه واقعا بلد باشم.
علاوه بر استرنبرگ نگاهی هم به آیزنک انداختم. چند فصل اول رو روخونی کردم ولی بعد با توجه به حجم کتاب تصمیم گرفتم که خلاصه های آخر هر درس رو بخونم و نظریه ها و نکات مهمشو به زبان خودم توی دفتری یادداشت کنم. از این کتاب امسال سؤالی نیومده بود ولی در کل نمیشه به قطع گفت که سال بعد هم نمیاد. با آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان “درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *