خانه / دسته‌بندی نشده / راهنمای جامع مطالعه زبان برای کنکور ارشد و دکتری علوم شناختی

راهنمای جامع مطالعه زبان برای کنکور ارشد و دکتری علوم شناختی

◀️ آزمون تعیین سطح:

۱- تعیین سطح لغات (بر اساس یافته‌های مهم‌ترین دانشمند زبان دوم یعنی پُل نِیشن):

https://my.vocabularysize.com

۲- تعیین سطح مقدماتی گرامر/لغت/درک مطلب (بدون فیلترشکن وارد شوید):

https://www.languageties.com/test/quick-ge/index.html

◀️ تحلیل آزمون تعیین سطح زبان👈🏻

میانگین نمرات داوطلبان ارشد: ۱۹٫۶۹
میانگین نمرات داوطلبان دکتری: ۲۰٫۸۰

◀️ ۱۶ تا ۳۰: به شما تبریک میگیم! شما مهارت‌های زبان را در حد قابل قبولی دارا هستید و می‌توانید به‌صورت خود خوان برای کنکور ارشد و دکتری آماده شوید و به پیش مطالعه نیاز ندارید:

 • لغت: جلد ۱ زبان عمومی زیر ذره‌بین دکتر جهانشاهی
 • گرامر: جلد ۲ زبان عمومی زیر ذره‌بین دکتر جهانشاهی (یا به‌جای آن کلاس ایشان)
 • درک مطلب: متن انگلیسی cognitive psychology goldstein یا یک کتاب روانشناسی شناختی دیگر بسته به علاقه و سطح داوطلب + جزوه آموزش مهارت درک مطلب مرکز که اواخر آبان آماده خواهد شد

لغت و گرامر را باهم پیش ببرید اما برای شروع درک مطلب صبر کنید تا چند فصل از کتب تخصصی را مطالعه کنید تا با فضای روانشناسی شناختی بیشتر آشنا شوید و متون انگلیسی روانشناسی شناختی را راحت‌تر متوجه شوید. توجه داشته باشید کتابی مانند goldstein و غیره هیچکدام منبع درک مطلب نیستند و درک مطلب منبع خاصی ندارد، این کتب با توجه به شباهت آن با متون درک مطلب کنکور توصیه می‌شود.

نیاز به کتابی برای حفظ کردن لغات تخصصی وجود ندارد و در هر متن درک مطلب که بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ لغت وجود دارد، نهایتاً ۵ الی ۱۰ کلمه مرتبط با شناختی وجود دارد و سایر لغات، زبان عمومی هستند

◀️ ۱۶ به پایین: متأسفانه سطح زبان عمومی شما هنوز پایین است و باید ابتدا زبان عمومی خود را تقویت کنید تا به حد قابل قبولی برسید و بعداً زبان کنکور ارشد را مطالعه کنید. راه میانبری وجود ندارد و زبان ارشد را نمی‌توانید بدون حداقل زبان عمومی آغاز کنید. چند روش را می‌توانید استفاده کنید:

 • به کلاس زبان بروید. هیچ تفاوتی بین مؤسسات وجود ندارد مهم آن است که درگیر زبان باشید و به پایه حداقلی موردنیاز برسید.
 • در صورت تمایل برای مطالعه خود خوان از روش “گسترده‌خوانی” استفاده کنید. در اینترنت مطالب زیادی درباره این روش می‌توانید پیدا کنید. همچنین اپلیکیشن “زبان شناس” که بسیار علمی ساخته شده (و البته اشتراک سالیانه آن نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد) را توصیه می‌کنیم.

بعد از تقویت زبان عمومی، منابعی که برای دسته اول گفته شده را مطالعه کنید.

◀️ اگر گرامر ضعیفی دارید، چه نمره شما بالای ۱۶ باشد چه پایین آن، قبل از مطالعه کتاب زبان عمومی زیر ذره بین جلد ۲ که مربوط به گرامر است این پی‌دی‌اف استاندارد را بخوانید و تمرین کنید:
https://t.me/generalenglishplan/153

◀️ اگر داوطلب دکتری هستید موارد بالا درباره شما هم صدق می‌کند ولی شما به جای درک مطلب تخصصی علوم شناختی، تنها درک مطلب عمومی دارید و همچنین به جای کتاب زبان عمومی زیر ذره بین جلد ۱ و ۲ که برای ارشد است، تنها کتاب زبان عمومی زیر ذره بین دکتری را تهیه کنید که یک جلد است. برای تمرین درک مطلب کنکور سال‌های گذشته این پی‌دی‌اف را دانلود کنید:
https://phdtest.ir/wp-content/uploads/2019/03/EnglishBooK98.pdf

◀️ درباره آزمون تعیین سطح لغت:
نمره شما در این آزمون نباید کمتر از ۴۰۰۰ باشد، در غیر این صورت آمادگی مطالعه برای ارشد وجود ندارد و باید ابتدا زبان عمومی را تقویت کنید. اگر در آزمون دیگر بالای ۱۶ گرفته‌اید به احتمال بسیار بسیار بالا در اینجا نیز بالای ۴۰۰۰ هستید.

◀️ اشتباهات رایج:

 • حفظ کردن لغات تخصصی به‌جای تقویت زبان عمومی (به من یک کتاب دیکشنری علوم شناختی معرفی کنید!)
 • زبان به‌هیچ‌عنوان درس یک ماه و دو ماه نیست! برای به دست آوردن درصد خوب باید حداقل ۶ ماه مطالعه مستمر داشته باشید.
 • رها کردن زبان در نیمه کار که در ۹۰ درصد داوطلبان دیده می‌شود و بعد از کنکور افسوس از اینکه چقدر سؤالات ساده بود و ای‌کاش هرروز یک ربع مطالعه می‌کردم و واقعاً هم یک ربع کافی بود اگر همان یک ربع رها نمی‌شد. هیچ رمز و رازی به جز تمرین و استمرار وجود ندارد.
 • کم خواندن و باکیفیت خواندن بسیار بهتر از زیاد خواندن هست! به قول انگلیسی‌زبان‌ها Less is more! نیاز نیست کتاب لغات دکتر جهانشاهی را حتماً تمام کنید! نیاز نیست برای درک مطلب تمام فصول کتاب انگلیسی شناختی را که انتخاب کردید تمام کنید! مهم این است که از روش‌های علمی و درست برای مطالعه استفاده کنید و اگر کتب تمام نشد، هیچ اشکالی ندارد.
 • یادگیری زبان در ابتدا بسیار کند است! مثل استرنبرگ نیست که حفظ کنید و جلو برید! برای همین اکثر داوطلبان خسته می شوند، زیرا فکر می‌کند برای چی دارم این لغات را حفظ می‌کنم؟ مثلاً الان بدونم Watermelon یعنی هندوانه واقعاً در کنکور بیشتر می‌زنم؟ بهتر نیست برم استرنبرگ حفظ کنم دو تا تست بیشتر بزنم؟ زبان آرام آرام پیشرفت می‌کند و معمولا پیشرفت آن برای داوطلب محسوس نیست، به شما قول می‌دهیم اگر روزانه نیم ساعت انگلیسی مطالعه کنید در عرض ۶ ماه نتایج شگفت‌انگیز خواهد بود.
 • درس زبان انگلیسی قابل رها کردن نیست، تقریبا تمامی کتب دروس مقطع ارشد و دکتری علوم شناختی انگلیسی هستند. برای پایان نامه و مقاله به آن نیاز دارید. برای آیلتس و تافل به آن نیاز دارید. برای اپلای به آن نیاز دارید. زبان را هرچقدر عقب بیندازید بازهم به سراغ شما خواهد اومد.

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۳ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای سعید نظریان

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *