خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۱۵ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رویا محمّدصادق

مصاحبه با رتبه ۱۵ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رویا محمّدصادق

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

” سلام اول از همه باید از سایت و کانال خوبتون تشکر کنم که مطالب مفید و جامعی در اختیار کنکوری ها قرار میده که واقعا کمک کننده است.
من رویا محمّدصادق هستم از تهران

رتبه ۱۴ سهمیه و ۱۵ کشوری

درصد ها: زبان۲۷/۷۸

روانشناسی شناختی ۷۴/۶۷

آمار روش تحقیق ۳۶

مبانی علوم اعصاب ۶۵

اصول علوم شناختی ۷۴/۶۷”

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

“خوب من دانشجوی لیسانس روانشناسی بودم و یک آشنایی محدودی با این رشته داشتم از ترم سه بود که تصمیم گرفتم برای ارشد گرایش خودمو مشخص کنم ولی نمیخواستم سمت بالینی برم چون به نظرم پاسخ گوی تمام علایقم نبود، همون ترم درس روانشناسی شناختی و باید پاس میکردم و برام جالب شد و بیشتر درباره اش خوندم و چندتا کارگاه تو آزمایشگاه نقشه برداری مغز رفتم و هی بیشتر علاقمند شدم تصمیم گرفتم در همین گرایش ادامه تحصیل بدم.”

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

” خوب من دانشجوی لیسانس روانشناسی بودم و یک آشنایی محدودی با این رشته داشتم از ترم سه بود که تصمیم گرفتم برای ارشد گرایش خودمو مشخص کنم ولی نمیخواستم سمت بالینی برم چون به نظرم پاسخ گوی تمام علایقم نبود، همون ترم درس روانشناسی شناختی و باید پاس میکردم و برام جالب شد و بیشتر درباره اش خوندم و چندتا کارگاه تو آزمایشگاه نقشه برداری مغز رفتم و هی بیشتر علاقمند شدم تصمیم گرفتم در همین گرایش ادامه تحصیل بدم. “

  • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

” من وقتی مطالعه برای کنکورو به شکل جدی شروع کردم دانشجو ترم هفت بودم،آبان ماه پارسال،با روزی ۲ ساعت شروع کردم چون درسای دانشگاهم زیاد بود و وقت کافی نداشتم بعد توی فرجه امتحانات روزی ۲ ساعت برای دانشگاه و روزی ۵ساعت برای کنکور میخوندم،کل دی هم ‌که به امتحانات گذشت،ترم ۸ درسام سبک تر شد و دیگه ترم آخر بود و مجازی برای همین کمتر برای دانشگاه وقت گذاشتم و مطالعه امو به روزی ۷ ساعت رسوندم.”

  • چه منابعی مطالعه کردید و از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

” برای روانشناسی:استرنبرگ

برای اصول علوم:حاتمی،تاگارد،فردنبرگ

برای علوم اعصاب:گایتون و حائری و جزوه رانویه

برای آمار و روش تحقیق هم فقط کتاب دکتر دلاورو و بخش روش تحقیق مدرسانو خوندم و خیلی نتونستم رو آمار تمرکز کنم فقط روش تحقیق خوندم.
من تا عید نتونسته بودم تمام منابعو تموم کنم و مثلا فقط فردنبرگو خونده بودم و سمت تاگارد نرفته بودم و واقعا استرس داشتم ولی وقتی کنکور عقب افتاد از این فرصت بیشتر بهترین استفاده را برای مطالعه ی کامل تر منابع و مطالعه ی بیشتر اصول علوم شناختی کردم چون فکر میکردم خیلی سخته،نمونه سوالات تستی هم از کانال شما تهیه کردم و خودم هم شروع کردم به طراحی نمونه سوال برای خودم و نوشتن نکات پر تکرار و کم تکرار توی دفتر خلاصه هام و هر روز هم مرورشون میکردم تا اینکه باز هم کنکور عقب افتاد:)) راستش من خوشحال شدم چون دیدم وقت هست که تاگارد هم کامل بخونم و فردنبرگ هم کامل کنم.

بعد هم که حاتمی و فردنبرگ و تاگارد کامل تموم شد شروع کردم به مقایسه این سه تا و توی یک دفتر همه ی موضوعاتی که در ۳ کتاب مشترک بود ولی با ادبیات مختلف بودو نوشتم، از تمام کتاب فردنبرگ و تاگارد هم هنگام مطالعه اشون خلاصه نویسی میکردم و هر شب همه ی اینارو مرور میکردم چون به نظرم نکاتشون خیلی فرار بودن، و به دلیل تعویق ها وقت پیدا کردم کل کتاب حاتمیو بارها بخونم؛
بعد کل استرنبرگو تموم کردم و شباهت هاش با فردنبرگو تو یه دفتر دیگه نوشتم چند فصل هم از آیزنک مطالعه کردم و خلاصه نویسی کردم و اون هارو هم هر شب مرور میکردم. در اصل تمام خلاصه هامو هر شب مرور میکردم یک چیز خوبی که از کانال شما یاد گرفتم، از مصاحبه اتون با رتبه ی یک پارسال،که میگفت مهم اینه هر روز، شده خیلی کم ، ولی حتما درس بخونید و پیوسته عمل کنین،من هم همه ی تلاشمو کردم که تعویق ها جلوی هر روز درس خوندنمو نگیره، بعضی روز ها ساعت مطالعمو خیلی کم میکردم ولی هر روز مطالعه میکردم. من اصول علوم شناختی و روانشناسی شناختی و علوم اعصابو تا جایی که میتونستم کامل مطالعه کردم. ”

  • مطالعه ی دروس را کی به پایان رساندید؟؟

خداروشکر از تعویق ها خوب استفاده کردم و اصول علوم شناختی و روانشناسی شناختی و علوم اعصابو آخر خرداد کامل تموم کردم و نه فقط رو یک کتاب بلکه رو منابع مختلفشون هم کار کرده بودم ولی زبان و بخش مسائل آمارو متاسفانه کامل کار نکردم که واقعا پشیمونم.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

” اشتباه بزرگم این بود که حس میکردم زبانم خوبه و خیلی درک مطلب قوی ای دارم :)) ولی در زبان کنکور دیگه فقط مهارت درک مطلب مهم نیست بلکه روی لغات و گرامر هم جدا باید کار بشه؛ واقعا اشتباه کردم،گفتم بلدم و بهش توجه نکردم دیر شروع کردم به کار کردن روی زبان، وقتی یک درسو خیلی خوب بلد هستین ولی مدت زیادی ازش دور میشین افت زیادیو تجربه میکنین!اگر دوباره کنکور بدم حتما زبانو بیشتر جدی میگیرم. “

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

” به نظرم یک نکته ی مهم علاوه بر زمانی که به مطالعه منابع اختصاص میدین،زمانیه که برای مرور چیزایی که خوندین صرف میکنین،واقعا بعضی نکاتو باید هر روز مرور کرد و قبل از رفتن سراغ یک منبع دیگه،نکات یک منبعو کاملا تثبیت کرد و بارها مرورش کرد. من برای اصول علوم هم همین روشو داشتم و هر ۳ منبعو کامل خوندم و بار ها مرور کردم و سعی کردم بین چیزایی که خوندم ارتباط برقرار کنم و بهم ربطشون بدمو مقایسه اشون کنم تا فقط طوطی وار حفظشون نکرده باشم که بخواد یادم بره و وقتی دیدم تعویق ها بهم فرصت داد،بعضی فصول مهم فردنبرگو و تاگاردو استرنبگو از اول خوندم و بار ها خلاصه نویسی هامو بررسی کردم و تست زدم. واقعا به نظرم یکی از نکات کلیدی مرور چندین باره ی خلاصه ها و تست هاست‌.
باز هم ممنون از سایت خوبتون🙏🏻 “

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *