خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۲ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم ابراهیمی

مصاحبه با رتبه ۲ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم ابراهیمی

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

” به نام نور مهربان هستی

سلام

من فاطمه ابراهیمی و اهل شهر قیر، یکی از شهرهای استان فارس، هستم. در کنکور در هر دو سهمیه آزاد و کشوری رتبه دوم را کسب کردم.

درصدهام :

روان شناسی شناختی : ۸۴
مبانی علوم اعصاب : ۸۳٫۳۳
اصول علوم شناختی : ۷۳٫۳۳
آمار و روش تحقیق : ۶۰
زبان انگلیسی : ۵۲٫۲۲ “

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

“مهندسی عمران ـ عمران”

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

“از اونجایی که برای هردرس متفاوت بود، من هم جداگانه توضیح میدهم خدمتتون :

۱. روانشناسی شناختی : مطالعه سؤالات کنکورهای سال های قبل (ارشد و دکتری) و استخراج نکات کتاب باتوجه به دیدگاه طراحان کنکور، با حاشیه نویسی کنار کتاب استرنبرگ.(تمام کلمات این کتاب نکته است.) کتاب آیزنک هم در حد سطحی مطالعه کردم.

۲. اصول علوم شناختی : مجددا مطالعه کنکورهای سال های قبل اما به جای خلاصه نویسی، سوال های متعدد از کتاب دکتر حاتمی استخراج کردم و از روی سوال ها مطالعه و مرور داشتم. کتاب تاگارد و فردنبرگ را صرفا از روی کتاب مطالعه کردم.

۳. اصول علوم اعصاب : دو کتاب گایتون و لانگستاف را خوندم. هم چنین خیلی سعی کردم خلاصه نویسی کنم یا از نمودار درختی استفاده کنم یا حتی ویدئو ببینم، کمی هم این کارها را انجام دادم ولی هیچ تاثیری روی یادگیری من نداشت.

۴. آمار و روش تحقیق : حل تست و تکرار. هر دو کتاب آمار و روش تحقیق روانشناسی و مهندسی (که البته تا هفته های آخر در حل مسائل آمار ضعیف بودم و فهمیدم که باید از اول کتاب آمار مهندسی رو می خوندم.)

۵. زبان انگلیسی : سه کتاب زبان زیر ذره بین (اگر لغات را از روی کتاب مطالعه کردید و هنگام مرور صرفا به خاطر محل قرارگیری شون، اون ها رو به یاد میارید ولی موقع تست زدن معنی لغات را فراموش میکنید، برای تمرین خیلی خوبه که از گزینه های موجود در تست ها استفاده کنید و در آنجا چندبار در زمان های مختلف از خودتون معانی را بپرسید، معمولا گزینه ها و کلمه های یکسان زیادی در کنکورها وجود دارند که شما با توجه به آشنا بودن محل قرارگیری یکسان آنها در تست های کنکور، احتمالا درصد یادآوری بالاتری خواهید داشت.)

* به عنوان یک تکنیک مهم و کاربردی، به دوستان بگم که با توجه به تکراری بودن درصدی از سوال ها در هر سال، هفته های آخر خوندن تست ها به روش تست خوانی خیلی خیلی به شما کمک خواهد کرد. به این صورت که دور گزینه صحیح را خط بکشید و سوال را به همراه جوابش بخونید مثل خوندن یک جمله خبری. (درباره تمام درس ها جواب میده.)

* به دوستانی که مثل من زیاد تنبلی و ناامیدی به سراغشون میاد، می خوام بگم که درس ها را به لقمه های کوچولو تقسیم کنید تا هم به تنبلی فشار نیاد و هم اعتماد بنفس و امیدتون از دست نره. من تقریبا ۷۰۰تا سوال از کتاب دکتر حاتمی استخراج کردم ولی برای این کار فقط روزی یک تا دو صفحه اختصاص داده بودم و اتفاقا خیلی زود هم تمام شد. ”

  • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

” به طور دقیق نمی تونم بهتون زمان بدم به این دلیل که مطلقا مطالعه منظم (از نظر زمانی) نداشتم و اگر بخوام روندش رو توضیح بدم خیلی طولانی خواهد شد. من به این شیوه برنامه ریزی میکردم که مثلا باید تا یکماه آینده تا فلان مبحث از کتاب روانشناسی را خونده باشم، دیگه برام مهم نبود روزانه چقدر زمان بذارم. بااین حال میشه گفت شروع از آبان ماه ولی میزان مطالعه مفید به طور متوسط ، شاید به اندازه چهار ماه روزانه  ۵-۴ ساعت.“

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

“ ۱. کتاب تست آمار مهندسی و کتاب فردنبرگ را زودتر مطالعه می کنم.

۲. سعی می کنم با آرامش بیشتری کنکور بدم، هرچند که خدا را بابت تمام پیشامدها شاکرم اما اگر دچار اضطراب نشده بودم احتمالا می تونستم درصدهای بهتری داشته باشم.

۳. به دلیل تعویق زمان کنکور و تمدیدهای چندباره، متاسفانه سه ماه آخر مرور لغات و نکات گرامری زبان را متوقف کرده بودم و از طرف دیگه سرجلسه کنکور به تمام سوالات جواب دادم و خب باعث شد که درصد پایینی ازین درس بگیرم.”

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

“بله همه دروس را تا انتها مطالعه کردم و مرور داشتم. البته مطالعه همه کتاب ها را با هم شروع نکرده بودم، به همین دلیل تا اواخر اردیبهشت ماه طول کشید تا مطالعه آخرین کتاب هم تمام بشه. به جز دو کتاب آمارمهندسی و تست فیزیولوژی که دو هفته آخر تهیه کردم، خوندم و تمام کردم.“

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

“ به تمام گرایش ها و موضوعات مرتبط با این رشته علاقه دارم. البته تجربه به من ثابت کرده معمولا تصور ما از رشته ها با اون چیزی که در دانشگاه با اون روبه رو می شویم، ممکنه از کمی تا خیلی، متفاوت باشه. بنابراین باید ببینیم چی پیش میاد.“

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

“خیلی خوبه که دوستان عزیزم بدونند که الان در کجای مسیر زندگیشون قرار دارند، دوست دارند که  در ادامه به چه سمتی حرکت کنند و درنهایت به چه چیزی برسند و در این راه علاوه بر تلاش، به خدا توکل کنند و صبور باشند.

به جرئت بگم که من بارها ناامید شدم، بارها درس خوندن را رها کردم، از اول اسفند تا آخر خرداد خیلی کم درس  می خوندم، زیاد می خوابیدم و …
خیلی از دوستان در مصاحبه شون گفته بودن که خلاصه نویسی کمک زیادی خواهد کرد، بعضی ها تا روزانه ۸ تا ۱۰ ساعت مطالعه کرده بودند تا بتونن رتبه ۱ یا ۲ را کسب کنند. ولی من علی رغم تلاشی که می کردم ولی نه میتونستم و نه بلد بودم که خلاصه نویسی کنم و ماکزیمم زمانی که میتونستم در یک روز درس بخونم ۵ ساعت بود که البته همون هم کم اتفاق افتاد. بنابراین سعی کردم به دنبال روش های جدیدی باشم که به طور خاص به من کمک میکرد و خودم را ارزیابی میکردم تا مطمئن بشم که اون روش روی من جواب میده.

در آخر از حمایت های بی دریغ پدر و مادرم، دوستان عزیزم و از راهنمایی های دوستان رانویه ای و همه کسانی که در مصاحبه هاشون تجربیات ارزشمندشون را با من سهیم شدند، سپاسگزارم. ”

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *