خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۱۶ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمدی

مصاحبه با رتبه ۱۶ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمدی

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

” با سلام و درود خدمت شما و مخاطبین گرامی
سید محمد محمدی هستم، شهر تهران و رتبه ۱۶ کشوری کنکور علوم شناختی ۹۹

درصدهایی که در کنکور کسب کردم از این قراره:
زبان ۵۰
روانشناسی شناختی ۷۶
آمار و روش تحقیق ۴۶.۶۷
مبانی علوم اعصاب ۵۶.۹۴
اصول علوم شناختی ۵۳.۳۳ “

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

“روان‌شناسی”

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

“من از دوران دبیرستان به حوزه مغز، علوم اعصاب و فرایندهای شناختی علاقه مند بودم.
اما با رشته‌ای تحت عنوان علوم شناختی در دوران کارشناسی با حضور در کنگره‌ها و رویدادهای علوم اعصاب آشنا شدم و بعد دربارش سرچ کردم، از اساتیدی که در این حوزه فعال بودن اطلاعات کسب کردم و تجربه‌ی دانشجویان علوم شناختی رو جویا شدم تا بیشتر با این رشته آشنا بشم. و در نهایت دیدم که کاملا بر اساس علایق من هست.“

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

“ پاسخ به این سوال شاید برای دسته ای از داوطلبین جالب باشه و برای عده ای هم امیدبخش… اما امیدوارم باعث تصمیم گیری اشتباه برای کسی نشه چون شرایط هر فرد خاص خودشه.
من تقریبا ۲ ماه مونده به کنکور شروع به مطالعه منابع علوم شناختی کردم و میانگین مطالعم روزی ۴ ساعت بود، بعضی روزها بیشتر، بعضی کمتر و روزهای بدون مطالعه هم در این بین بوده.
البته چون از یک اپلیکیشن ثبت ساعات مطالعه استفاده میکردم میتونم میزان مطالعه هر درس در این دو ماه رو به تفکیک خدمتتون بگم، ساعات مطالعم در کل ۲۰۰ ساعت بوده:
۴۶ ساعت استرنبرگ – ۳۳ ساعت آمار – ۲۵ ساعت علوم اعصاب – اصول علوم شناختی: ۴۲ ساعت فردنبرگ، ۹ ساعت تاگارد، و ۸ ساعت دکتر حاتمی – ۱۸ ساعت تست زبان – ۱۹ ساعت کنکورها به همراه تحلیلشون”

  • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

”من در شروع با توجه به زمان کمی که داشتم، ابهام زیادی داشتم و مطمئن نبودم که از پس کنکور بر بیام، اما ازونجایی که طی دوران کارشناسی در حیطه شناختی فعال بودم و مطالعاتی از منابع دیگه داشتم، تصمیم گرفتم شروع کنم. در ابتدای مسیر مشورتی هم با جناب آقای یاورزاده داشتم تا با منابع کنکور بیشتر آشنا بشم و اولویت بندی منابعو بدونم.
در شروع، استرنبرگ و فردنبرگ رو کامل تموم کردم و موازی با اونها منابع دیگه رو پیش میبردم.
برای علوم اعصاب چون وقتم کم بود از خلاصه دکتر اختیاری استفاده کردم، در آمار و روش تحقیق بیشتر روی روش تحقیق متمرکز بودم و قسمت‌هایی از آمار که برام ساده تر بود. زبان هم صرفا تست میزدم.
روش مطالعم به طور کلی روخوانی و ارتباط دادن مفاهیم کتاب ها با هم بود.
برای علوم اعصاب خلاصه نویسی هم کردم.
روانشناسی شناختی و اصول علوم شناختی رو هم پس از یک دور کامل مطالعه، فصل‌های مهمشون رو چندین بار به شیوه تندخوانی مرور کردم.
یکی از کارهای مهم هم، کنکورها و تحلیل بعدشون بود… هر کنکوریو که میزدم به نوعی باگ‌های مطالعم در میومد و در مطالعه‌ی مجدد روی مطالبی که ضعف داشتم بیشتر متمرکز میشدم تا دوباره در کنکور بعدی خودمو محک بزنم. کنکور ۹۸ هم یک هفته قبل از کنکور اصلی زدم و بعد از اون مرور نهاییو انجام دادم و برای برخی فصول استرنبرگ و فردنبرگ مایندمپ طراحی کردم تا بتونم در یک نگاه، مهم ترین مطالبو مرور کنم. “

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

“شاید زودتر شروع میکردم و مطالعاتم رو منظم تر پیش میبردم.
اما یک اشتباهو حتما اصلاح میکردم که برمیگرده به خود فرایند کنکور و درس زبان… چون اتفاقا زبان نقطه قوت من محسوب میشد و در کنکورهاییم که میزدم زبانِ زیر ۸۰ نداشتم. اگر با ذهنی متمرکز زبان کنکور اصلیو میزدم و خوب مرورش میکردم، درصدش میتونست خیلی بالاتر از این باشه و رتبمو به شکل معناداری جابجا کنه.
میتونم بگم که در اینجا اعتماد به نفسم بهم آسیب زد.”

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

“ ۲ ماهه همه منابع کامل نمیشد اما برنامه ایو که داشتم تا ۱ هفته به کنکور کامل کردم.
در روانشاسی شناختی فقط استرنبرگ رو خوندم.
هر ۳ منبع اصول علوم شناختیو تموم کردم.
علوم اعصاب به منبع مرجع اصلی نمیرسیدم اما خب خلاصشو تموم کردم.
مباحث روش تحقیق هم تکمیل خوندم. “

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

“ در زمان فعلی که به این سوال پاسخ قطعی نمیشه داد و یک فرایند قیفی شکل، تا مشخص شدن حوزه تخصصی، در طول دوران ارشد باید طی بشه.
اما علایق فعلیم، اگر کلی بخوام بگم، در حوزه زیربنای عصبی فرایندهای شناختی، نوروسایکولوژي و ارتقای عملکرد شناختی افراد طیف نرمال هست.“

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

“همونطور که در ابتدا عرض کردم مطالعه موثر برای هر فرد متفاوته و هر کسی بهتره با روشی پیش بره که حس میکنه بیشترین یادگیریو براش داره.
اما به طور کلی ارتباط دادن مفاهیم مختلف دروس با هم میتونه خیلی موثر باشه. این بسط مفاهیمو میشه حتی زمانی که درس نمیخونید و کارای روزمرتونو انجام میدید در ذهن انجام داد یا حتی با فعالیت های روزانه مرتبطش کرد.
از کنکورها و تحلیل عمیقشون غافل نشید…
و هیچ وقت تسلیم نشید… حتی اگه فکر کردید وقت کمی دارید، با برنامه ریزی خوب شروع کنید و بهش پایبند باشید. هیچکس از نتیجه نهایی خبر نداره…

در آخر تشکر میکنم از مجموعه خوب رانویه و ترتیبی که برای این مصاحبه دادند.
با آرزوی موفقیت برای تمام داوطلبین جدی ”

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۹ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم قربان زاده

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *