خانه / دسته‌بندی نشده / مصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم حاجیلو

مصاحبه با رتبه یک کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم حاجیلو

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

“سلام
من مرضیه حاجیلو هستم از تهران
رتبه یک ارشد
درصد دروسم هم
زبان: ۷۹
روانشناسی شناختی: ۸۲
امار و روش تحقیق: ۴۹
علوم اعصاب: ۶۸
علوم شناختی: ۷۷ “

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

“رشته مقطع کارشناسی بنده فیزیک بود و دانشگاه شریف تحصیل میکردم”

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

“اشنایی من با رشته‌ی علوم شناختی برمیگرده به سال ۹۶ که طی مطالعه‌های ازادم به کتاب “مغز، داستان شما” رسیدم بعد از اون کنجکاو شدم و بیشتر تحقیق کردم در مورد رشته و کتاب استرنبرگ رو پیدا کردم. بعد از خوندن استرنبرگ به صورت کلی مصمم شدم علوم شناختی رشته‌ایی هست که دلم میخواد ادامه بدم.“

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

“ من تقریبا مرداد ماه ۹۸ مصمم شدم که قرار هست کنکور ارشد شرکت کنم. از مهر ماه منابع رو گرفتم و کم کم مشغول به خوندن شدم. به دلیل اینکه ترم اخر من نیمسال اول ۹۸ بود وقت زیادی برای کنکور نداشتم ولی تلاش کردم در جریان کلیت درس ها قرار بگیرم. تا پایان ترم تحصیلیم بدون اینکه فشار “کنکوری خوندن” داشته باشم دو دور فردنبرگ و حاتمی رو به عنوان یک کتاب خوندم. این بهم کمک کرد تا در جریان موضوعات اصلی، دیدگاه های مهم و کلا روند قرار بگیرم. تو همون زمان هم علوم اعصاب رو خوندم. من رشته دبیرستانم هم ریاضی بود و با وجود اینکه به زیست علاقه داشتم تجربه به اصطلاح سر و‌کله زدن باهاش رو نداشتم به همین خاطر تلاش کردم تا جایی که میتونم در طول روز بخونم (روز های اول شاید کمتر از پنج صفحه میشد) و هر چی فهمیدم رو برای خودم خلاصه بنویسم
این کمک کرد خط فکری‌ رو بتونم دنبال کنم هر چند یادداشت ها پر بود از اشتباهاتی که بعدا متوجهشون شدم و خب قطعا برای مرور خیلی کارامد نبودن برام.
ولی با این روش دو بخش اول گایتون رو تونستم پاییز بخونم و تا حدی یاد بگیرم.تا اواخر پاییز روزی نهایتا دو الی سه ساعت میرسیدم بخونم.
اما بعد از شروع قرنطینه زمانی که در اختیار داشتم بیشتر شد و میانگین روزی پنج ساعت رو میخوندم. تو این بازه تلاش کردم منابع رو برای بار چندم اما جدی تر بخونم، این زمان دیگه نیازی نبود کتاب هارو بخونم و از جزوه های مرور رانویه استفاده میکردم.
بعد از چند بار تعویق کنکور ، اخرین باری که به دو هفته به کنکور نزدیک شدیم ساعت مطالعه رو زیاد تر کردم و روزی شیش الی هفت ساعت خوندم
که البته غالب زمان برای مرور از منابع اصلی یا تست زدن بود.
دو ماه اخر ازمون های ازمایشی رو شرکت کردم و کنکور هارو هر روز با شرایط سر جلسه میزدم و تحلیل میکردم و نکات رو یادداشت میکردم.مرور اخر من از کتاب گایتون (دو ماه اخر تقریبا) خیلی بهم کمک کرد. زمان کافی داشتم به همین دلیل برگشتم و از متن کتاب دوباره خوندم که این جا بود که خیلی از مطالب برام جا افتاد و دیدم چقدر نکته بوده که ندیده بودم و به همین دلیل درصدام تو این درس رشد پیدا کرد.
دو روز قبل از کنکور هم نکات دفترچه خلاصه کنکورهامو خوندم که خیلی خیلی مفید بود و حدود پنج شیش تا از سوال هارو با همون نکات میشد جواب داد.

من از یوتیوب ویدیوهای اناتومی رو میدیدم و عکس های جامعی که بود که کمک میکرد نکات یادم بمونه رو به دیوار اتاقم زدم.
کورس های اناتومی خوبی هست که بتونه شهود لازم رو بده.
برای استرنبرگ و فردنبرگ هم خلاصه برداری میکردم. بازه ایی که فشار روانی تعویق کنکور زیاد بود گاهی اصلا تمرکز برای درس خوندن نبود و این روزها فقط خلاصه های کوتاهم رو میخوندم یا ویس های خلاصه های خودم رو که قبلا نکات مهم رو گفته بودم حین خوندم گوش میدادم. ”

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

“قطعا بزرگترین اشتباهم سر امار و روش تحقیق بود
روش تحقیق برای من اصلا قابل هضم نبود! با اینکه فقط کتاب مدرسان شریف رو به عنوان منبع داشتم اما اصلا نمیتونستم تمرکز کنم که این مطالب رو بخونم و بخوام براش تست بزنم، به نظرم خیلی بی انصافی بود به همین دلیل دایما خوندنش رو به تعویق انداختم.
در صورتیکه درسی هست که به راحتی میتونه بالا بیاد و درصد بهتری براتون بیاره.
درس زبان رو هم خیلی دیر شروع کردم
و خب باعث شد تو قسمت سوالات لغت غلط بزنم و درصدم پایین بیاد.”

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

“من کتاب هارو همه رو داستان‌وار از همون اول خوندم چون میدونستم اگر بخشی باشه که نخونده باشم از نظر ذهنی بهم میریزم که خب چون تاگارد رو تا هفته اخر نخونده بودم همنیطور هم شد.
آیزنک رو فقط چند فصل اونم تو وقت های مطالعه آزاد خوندم و گانونگ رو هم اصلا نخوندم.
ولی باقی منابع رو بله تونستم کامل بخونم. “

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

“برای اینده هم قصد دارم روانشناسی شناختی در‌ مقطع ارشد و علوم اعصاب شناختی در‌مقطع دکترا بخونم
و حوزه مطالعاتم هم احساسات و یا اگاهی خواهد بود. “

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

“ مهم ترین نکته اینه که به خودشون باور داشته باشن و بر اساس شناختشون از خودشون مطالعه کنند!
من خیلی از روزها سعی کردم ساعت مطالعم رو بالا ببرم و وقتی نمیتونستم ناامید میشدم و باعث میشد تا چند روز کیفیت پیشبرد برنامه هام پایین بیاد.
اتفاقات غیرمنتظره که بتونن تمرکز شما رو به هم بزنن همیشه هست و اگر شما نتونید به خودتون اعتماد کنید برای کنترل اوضاع در عملکردتون تاثیر خیلی منفی‌ایی داره.
نکته‌ی بعدی رو هم من خودم از توصیه‌ها و مصاحبه‌های نسل های قبل یاد گرفتم و به شما هم منتقل میکنم: سعی کنید از یادگیری لذت ببرید و هر آنچه که در حال یادگیریش هستید به نحوی توی زندگی و مطالعاتتون به کار ببرید.
امیدوارم همگی موفق باشید 🙂 ”

  • از خانم حاجیلو با توجه به درصدهای بسیار خوبشون در درس اصول علوم شناختی و زبان خواستیم توضیحات بیشتری در زمینه روش‌های مطالعه‌شون بدن، که در زیر توصیه‌های ارزشمند ایشون اومده:

” برای درس زبان توصیه کنکوری ندارم چون من دو سال قبل برای تافل خونده بودم و زمان زیادی صرف نکردم اما پیشنهاد میکنم از اقلا دو ماه قبل از کنکور درک مطلب و لغات پرتکرار رو کار کنند.
اگر هم سطح زبانشون خوب هست قبل از شروع دوران جمع بندی کتاب هارو زبان اصلی بخونن. البته این برای تابستون و چندین ماه قبل تر هست چون دوران جمع بندی باید ذهن شما با معادل فارسی اصطلاحات عجین بشه. من استرنبرگ و آیزنک و فصل های اول تاگارد رو انگلیسی خونده بودم و از این نظر سختم شد.

در مورد علوم شناختی هم هر سه تا منبع رو بخونید حتما.
امسال از فردنبرگ سوال کمتری اومد ولی اصلا توصیه نمیکنم کتاب رو نادیده بگیرید چون خط فکری خوبی بهتون میده.
حتما کتاب دکتر حاتمی رو مطالعه کنید کتاب پر از نکات ریز و درشت هست. تاگارد به نسبت بقیه منابع مدلش فرق داره و برای اینکه کامل راه دستتون بشه حتما از اول بخونیدش. به یکبار خوندن اکتفا نکنید و سعی کنید مفهومی یاد بگیرید. تست های سال های قبل رو هم حتما یکی دو ماه قبل از کنکور و قبل از اخرین مرورتون نگاه کنید چون دید خوبی از بخش های مهم کتاب ها در اختیارتون میذاره. “

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

منابع کنکور دکتری ۱۴۰۰-۱۴۰۱ علوم شناختی

مطابق با آخرین تغییرات کنکور، تحلیل سوالات و مشاوره با رتبه‌های تک رقمی

یک دیدگاه

  1. ممنون از تیم عالی رانویه و مصاحبه های مفیدی که قرار میدین.دمتون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *