خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۱۹ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم قربان زاده

مصاحبه با رتبه ۱۹ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم قربان زاده

 • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصداهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.
  “با سلام و احترام به همه ی کسانی که صحبت های بنده را می خوانند. نرجس قربان زاده هستم از شهر مشهد و الحمدالله رتبه ی ۱۹ کشوری را در کنکور ۹۹ کسب کردم. درصد های بنده به ترتیب دفترچه ۵۱ درصد زبان، ۶۸ درصد روانشناسی شناختی، ۳۸ درصد آمار و روش تحقیق، ۶۹ درصد علوم اعصاب و ۴۱ درصد اصول علوم شناختی می باشد“
 • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است؟
  “بنده لیسانس روانشناسی دارم.”
 • چه‌طور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
  “راستش را بخواهید من همیشه علاقه ی عجیبی به فلسفه و فیزیک به ویژه نجوم و ریاضی داشتم و در دوران دبیرستان به زیست شناسی و علوم اعصاب هم علاقمند شدم با وجودی که رشته ام ریاضی بود. با ورود به رشته روانشناسی و آشنایی با جامعه شناسی و رویکردهای انسان گرایی، به این رویکردها هم علاقمند شدم که در نهایت از طریق یکی از برنامه های هفته ی آگاهی از مغز دانشگاه فردوسی مشهد به سمت علوم شناختی آمدم و همیشه به این فکر می کردم که چرا این همه علاقمندی های متفاوت در وجود من هست اما در هیچ رشته ی دانشگاهی نمی توان همه این علاقمندی ها را یکجا پیدا کرد!”
 • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به‌طور متوسط روزانه چه‌قدر مطالعه داشتید؟
  “من از ۲۰ مهر ۹۸ شروع به مطالعه برای شرکت در کنکور علوم شناختی کردم. تقریبا از هفته ای ۲۰ ساعت مطالعه شروع شد تا ۴۰ ساعت هم در روزهای نزدیک به کنکور رسید. شاید بد نباشد بگویم که روزانه زبان (۳۰ دقیقه) و اعصاب (۱:۳۰) را مطالعه می کردم و روزهای زوج آمار (۲ ساعت) و استرنبرگ (۳ تا ۳:۳۰) و روزهای فرد روش تحقیق (۲ ساعت) و اصول علوم شناختی (۳ تا ۳:۳۰). اصولا روزهای جمعه هم به استراحت یا تفریح های خانوادگی می گذشت.”
 • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
  “برای هر درسی و البته برای هر فرد واقعا یه تکنیک خاص وجود دارد. برفرض مثال نمی شود همان طور که کتاب دکتر حاتمی را می خوانیم کتاب استرنبرگ را هم بخوانیم. استفاده از جعبه های یادیار مثلا لایتنر، خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، رسم نقشه های ذهنی بیشترین کاری بود که انجام می دادم. توصیه ای که می توانم داشته باشم این هست که حتما در اتمام مطالعه هر فصل یک بار دیگر برگردید و در حد ۳۰ الی ۴۰ دقیقه آن فصل را نگاه بیندازید و به خودتان بگویید چه چیزی از آن فصل را یادگرفته اید و در کجای زندگی می توانید از آن استفاده کنید. این کار به شما یک انسجام درونی و در عین حال یک آمادگی ذهنی برای درک مطالب فصل بعد می دهد.”
 • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟
  “به خودم بیشتر اعتماد می کنم و سعی می کنم از روانم در برابر خبرهای بد و ناراحت کننده محافظت کنم.”
 • مطالعه‌ی دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
  “من همه ی کتاب ها و منابع گفته شده را تمام کرده بودم حتی کتاب تاگارد و اگر اشتباه نکنم در تیرماه کامل مطالعه اولم به پایان رسید.”
 • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه‌ای شوید؟
  “واقعا حوزه ی خاصی مد نظرم نیست اما می دانم که هرجایی از علوم شناختی رد پایی از ریاضی باشد حتما آن را ادامه خواهم داد و به نظرم ریاضی همه ی زندگی است یعنی حتی در غذا خوردن هم می توان آن را پیدا کرد.”
 • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
  “به طور کلی توصیه من به تمام داوطلبانی که به سمت علوم شناختی می آیند این است که:
  • خودتان را خوب بشناسید و اهداف خودتان از زندگی؛ بخصوص زندگی تحصیلی را روی یک کاغذ بنویسید
  • با خانواده و یک مشاور خبره در خصوص اهداف و آروزهایتان و همخوانی آن ها با اهداف علوم شناختی صحبت و مشورت کنید.
  • این مهم است که شما می خواهید در ایران ادامه تحصیل بدهید یا در جایی دیگر و یا این که در ایران کارکنید یا در جای دیگر.
  • اگر بعد از این سه مرحله دیدید که واقعا رشته های مرتبط با علوم شناختی را قلبا دوست دارید و خودتان را می توانید به عنوان چسبی بین این رشته ها ببینید چرا که علوم شناختی مجموعه ای از رشته های مختلف نیست بلکه هم افزایی میان این رشته هاست، آن وقت اصلا به این فکر نکنید که دیگران چه احساسی نسبت به شما و یا رفتارهایتان دارند. بدانید که سنجیده عمل کردید و مشورت های لازم را انجام داده اید. تنها کاری که می ماند استقامت شما در این راه هست و اصلا اصلا به خودتان مغرور و از خودتان مایوس نشوید.
  • روش های مختلف مطالعاتی را جستجو کنید و آن روشی که بیشتر دوستش دارید را انتخاب کنید. مهم نیست که آن روش بهترین روش مطالعه هست یا نه، مهم این است که شما با آن روش یاد می گیرید.
  • در زندگی تان نظم داشته باشید. این کار را می توانید با ورزش انجام دهید. روزانه ۶۰ دقیقه پیاده روی یا هر ورزشی که دوست دارید را به ۳ تا زمان ۲۰ دقیقه ای تبدیل کنید و بعد از هر ۸ ساعت کار روزانه آن را انجام دهید. این کار به ذهن شما نظم می دهد و کمک می کند تا موقع درس خواندن سازمانبندی اطلاعاتی فوق العاده ای داشته باشید. البته بعضی از افراد این ۲۴ ساعت را با زمان اذان و نماز و یا با وعده های غذایی تقسیم بندی می کنند.
  • حتما حتما تفریح داشته باشید. از فضای مجازی و خبرهای شوکه کننده اش دوری کنید؛ در این رابطه استرنبرگ می گفت ما در مواجه با تبلیغات، مصداق عمومی قربانیان تحریف حافظه هستیم. فکر نمی کنم آن قدر وقت شمایی که علوم شناختی را انتخاب کردید بی ارزش باشد که آن را صرف موارد ناچیز بکنید.
  • اگر حوصله تان به قول معروف سر می رود و در اوضاع قرنطینه کارخاصی واقعا نمی توانید انجام بدهید، توصیه می کنم خانواده خودتان؛ حتی شده یک نفر را به صرف میوه و یا یک نوشیدنی دعوت کنید و از آن ها بخواهید که خلاصه ی شما را راجع به مثلا فصل ۲ کتاب تاگارد «منطق» گوش دهند و نظر آن ها را حتما بشنوید. این اتفاق باعث می شود که هم خانواده شما بدانند که میزان سختی که شما در این مسیر طی می کنید چقدر هست تا به شما در ادامه مسیر انرژی بدهند و هم شما با بیان مطالب و شنیدن نظرات آن ها عملا درس را دو بار مرور خواهید کرد. ”

 • از خانم قربان زاده با توجه به درصدهای بسیار خوبشون در درس علوم اعصاب خواستیم توضیحات بیشتری در زمینه روش‌های مطالعه‌شون بدن، که در زیر توصیه‌های ارزشمند ایشون اومده:

” در خصوص درس علوم اعصاب باید بگویم که بنده اصولا قبل از خواندن هر جزوه ی دست نویس و یا شرکت در یک کلاس باید حتما منبع مربوطه را در حد نسبتا خوبی مطالعه کرده باشم. قبل از خواندن جزوه اعصاب رانویه، کامل کتاب دکتر حائری و چند فصل مهم گایتون را خوانده بودم. با خواندن این جزوه متوجه شدم باز هم بلد نیستم که گزینه های تست های مختلف را رد کنم و یا دلیل درست بودن برخی گزینه های را نمی دانستم. برای همین تصمیم گرفتم در کمپ فشرده ی اعصاب رانویه شرکت کنم. باید بگم این کمپ فوق العاده عالی بود و جناب دکتر افشاری بسیار با آرامش و سعه صدر و روان تمامی مطالب ضروری را بیان می کردند. توصیه بنده این هست که هر روز عین اینکه زبان را مطالعه می کنید علوم اعصاب را هم بخوانید و حتما در کمپ فشرده اعصاب رانویه شرکت کنید و حتما حتما در کلاس حاضر باشید. برخی دوستان فکر می کنند چون کلاس مجازی است و ضبط خواهد شد مهم نیست که آنلاین یا آفلاین فیلم ها را ببینند و یا فقط فیلم های رانویه را تهیه می کنند. در حالی که نکته های طلایی جایی در ذهن شما می نشیند که شما در محضر استادید و درک حضور استاد بسیار به تشکیل حافظه معنایی شما کمک خواهد کرد. در انتها تمام آرزویم این است که مطالب گفته شده برای شما مفید باشد و آینده ای درخشان، سرافراز و پر برکت داشته باشد. سپاس 🌹🌼🌷 “

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *