خانه / دسته‌بندی نشده / مصاحبه با رتبه ۳ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای سعید نظریان

مصاحبه با رتبه ۳ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای سعید نظریان

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

سلام و عرض ادب.
سعید نظریان هستم؛ از شهر سی‌سخت، استان کهگیلویه و بویراحمد.
رتبه‌ی ۳ کشوری.
درصدهام به‌ترتیب دفترچه:

انگلیسی عمومی و تخصصی: ۸۲/۲۲

روان‌شناسی شناختی: ۷۶

آمار و روش تحقیق: ۳۳/۳۳

مبانی علوم اعصاب: ۵۶/۹۴

اصول علوم شناختی: ۸۹/۳۳

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

در دانشگاهِ رازی کرمانشاه روان‌شناسی خواندم

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

از آن‌جایی که رشته‌ی لیسانسم روان‌شناسی بود، با این حوزه آشنا بودم. در درس روان‌شناسی شناختی هم کتابِ استرنبرگ را پاس کرده بودم. ولی چون کلّاً سه حوزه‌ی روان‌شناسی دگرگشتی ( تکاملی )، نوروساینس و فلسفه‌ی ذهن همیشه خیلی به خودشان جذبم می‌کردند، بهتر از شناختْ‌پژوهی پیدا نکردم برای این‌که بتوانم همه‌ی این‌‌ها را هم‌زمان با هم دنبال بکنم.

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

من از اول مهر شروع به مطالعه کردم ولی در واقع روش خاص یا حتّی برنامه‌ی مشخّصی برای مطالعه نداشتم. چون اهلِ خلاصه‌نویسی و تعمّقِ زیاد در یک کتاب نبودم و هم‌زمان سرعت مطالعه‌ام هم بالا بود، صرفاً بر اساس این‌که مثلاً الآن دوست دارم چه کتابی را بخوانم، یکی‌یکی کتاب‌ها را تمام می‌کردم. مثلاً یک تا دو هفته برای استرنبرگ صرف می‌کردم و بعد فردنبرگ یا یک کتابِ دیگر. همین هم باعث شد کتاب‌ها را خیلی متفاوت از هم تمام بکنم. مثلاً کتابی بود که ۷ مرتبه خواندم ( کتاب دکتر حاتمی، که البته امسال هیچ سؤالی نداشت، برعکسِ پارسال که شاید نصفِ سؤالات از این کتابِ کم‌حجم بود! ) و کتابی بود که ۱ مرتبه خواندم ( گانونگ و گایتون ). برای منابع هم هرچیزی که شما ( مؤسّسه‌ی رانویه ) معرفی کرده بودید خواندم، با چند استثنا: درس زبان را چون از قبل پایه‌ی خوبی داشتم و فقط نیاز به کمی لغاتِ بیشتر داشتم، فقط لغات جدید سال‌های گذشته را از کنکورها یادداشت کردم. خلاصه‌ی گایتون را هم نسخه‌ی ۲۰۲۱ اندیشه‌ی رفیع خواندم. برای درسِ مبانی علوم شناختی هم همه‌ی منابع معرفی‌شده را مطالعه کردم؛ ولی برای کتابِ فردنبرگ، علاوه بر ترجمه‌ی نشرِ صنایع دفاعی، کنکور که به تأخیر افتاد، ترجمه‌ی ۲ جلدیِ نشرِ ارجمند را هم خواندم که خیلی بهم کمک کرد.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

خب، در واقع من درس آمار را مجبور شدم کامل کنار بگذارم، چون خیلی پشت گوش انداختمش و قرار بود که نزدیک کنکور شروعش کنم، ولی نزدیک کنکور استرس این‌که در بقیه‌ی درس‌ها ضعیفم اجازه نداد طرفِ آمار برم و همین هم درصدم در این درس را خیلی پایین آورد. اگر مجدّد کنکور می‌دادم، وقت زیادی برای آمار و کتاب‌های علوم اعصاب می‌گذاشتم.

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

من با این که به‌خاطر زلزله‌ی سی‌سخت مطالعه‌ام عقب افتاد و مدتي هم در چادر خواندم، وقت خوبی داشتم و تا ۱ ماه قبل از کنکور ( به جز آمار )، همه‌ی درس‌ها را تمام کرده بودم. به ترتیب به این شکل که زبان را چند ماه پیش‌تر جمع کرده بودم. استرنبرگ را تا ۱ ماه پیش از کنکور ۴ مرتبه خوانده بودم و کنارش گذاشتم و دیگر هم مرور نکردم که باعث شد درصدم کمی افت کنه. روش تحقیق را یک بار خواندم ( جزوه‌ی رانویه ) و یک بار هم نزدیک‌های کنکور کتاب روش تحقیق دلاور را مرور کردم. یک دور گانونگ خواندم ( به جز فصل ۱۲ ) و یک دور خلاصه‌ی گایتون ۲۰۲۱ در هفته‌ی منتهی به کنکور. تا یک هفته مانده به کنکور هم ۷ دور حاتمی، ۳ دور تاگارد، ۳ بار فردنبرگِ ترجمه‌ی صنایع دفاعی و ۲ بار فردنبرگِ ترجمه‌ی نشر ارجمند را خوانده بودم. دو روز آخر هم چندتا از کنکورهای ارشد و دکتری سال‌های گذشته را چک کردم.

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

با این‌که هنوز هیچ ایده‌ای ندارم که قرار هست دوره‌ی ارشد چه چیزی جلوم بگذاره، ولی عمیقاً به حوزه‌های نوروساینس شناختی و روان‌شناسی دگرگشتی ( تکاملی ) و مسئله‌ی آگاهی علاقه‌مندم.

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

این شیوه‌ای هم که من مطالعه کردم برای کسی خوب هست که وقت زیادی داشته باشه‌. ولی توصیه‌ام این هست که تمام منابعی که رانویه معرفی کرده را مطالعه کنند ( حتماً جدیدترین ویراست ) و هیچ درسی را کنار نگذارند. همه‌ی درس‌ها واقعاً مهم و رتبه‌ساز هستند.

  • شما از كداميك از خدمات رانويه استفاده كرديد و چقدر تونسته كمكتون كنه و چقدر به بقيه پيشنهاد ميديد كه استفاده كنند:

من از جزوه‌ها و اطلاعات سایت و کانال استفاده کردم، به همين خاطر در همین رابطه حرف می‌زنم.

بعد از این که تصمیم گرفتم کنکور علوم شناختی شرکت کنم، اولین کاری که کردم سر زدن به سایت رانویه بود و بعد هم که عضو کانال تلگرامش شدم. اوّلاً این که الآن اگر کسی بخواد در این کنکور شرکت کنه راهی جز رانویه نداره! چون هیچ مؤسّسه‌ای این کنکور را پوشش نمی‌ده. و دوّم، از آن‌جا که وزارت علوم منابعی معرفی نمی‌کنه، مطمئن‌ترین راه خواندن پیشنهادات رانویه است! برای همین من کلّاً منابع پیشنهادی رانویه را مطالعه کردم و کاملاً هم راضی بودم و خب تمام سؤالات از همین منابع بود!
کلاس‌ها و آزمون‌ها را شرکت نکردم، چون در کل من خیلی آدمِ کلاس‌برویی نیستم و بیشتر خودخوانم، ولی برای درس روش تحقیق و آمار، جزوه‌های رانویه را گرفتم. از آمار فقط و فقط یک بخش کوچک ( فرض صفر ) را خواندم که ۳تا سؤال آمد از همین بخش ( یعنی ۱۲ درصد که خیلیه! ). روش تحقیق رانویه هم واقعا بهم کمک کرد. بعد از‌ زلزله هم باقی جزوات را لطف کردید و به رایگان بهم دادید که جزوه‌ی علوم اعصاب خیلی بهم کمک کرد ولی متأسفانه وقت نشد باقی جزوات را بخوانم. امّا با توجه به این که حجم کتاب‌ها به‌نسبت خیلی زیادند، چون جزوه‌های رانویه دقیقاً خلاصه‌نویسی از کتاب‌ها هستند و کامل پوشش‌دهنده، به‌خصوص برای مرور در روزهای آخر پیشنهادشون می‌کنم. من قصد داشتم از روی خود کتب سریع مرور کنم که باعث شد استرس زیادی روزهای آخر داشته باشم و اساساً نتونم درست مرور کنم! یک مجموعه تست خیلی پربار و حجیم هم میان جزوات بود که همه‌ی دروس را پوشش می‌داد و من تست‌های کتاب حاتمی و تاگارد را از روی این جزوه تمرین کردم.
در آخر از شما متشکرم بابت اطلاعات و منابع خوب و دقیقی که معرفی کردید.
و از خانواده‌ام تشکر می‌کنم برای فضای آرام و فوق‌العاده‌ای که با وجود زلزله و همه‌ی مشکلات فراهم کردند.
برای همه‌ی کسانی که جویای علم هستند و برای تمامِ شناختْ‌پژوهانِ حال و آینده آرزوی موفقیت دارم.

درباره ی arash dadras

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *