خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۴ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمد رضا بی غم

مصاحبه با رتبه ۴ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمد رضا بی غم

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

من در مقطع لیسانس در رشته ی عمران تحصیل کرده ام.

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

قبل از تصمیم برای شرکت در کنکور ارشد علوم شناختی، من مشغول به تحصیل در مقطع ارشد در همان رشتهی عمران گرایش منابع آب بودم. اما در اواسط ترم سه تصمیم به انصراف از رشتهام گرفتم و قصد داشتم در کنکور روانشناسی شرکت بکنم. در مشورت با یکی از دوستانم (ایشان در مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی درس خوانده و در مقطع ارشد مشغول به تحصیل در رشته علوم شناختی است.) به من توصیه کردند که کمی درباره ی رشته ی علوم شناختی مطالعه کنم و بعد از مطالعه ی این رشته تصمیم گرفتم به جای کنکور روانشناسی در کنکور علوم شناختی شرکت بکنم.

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

خلاصه نویسی! من به غیر از دروس زبان و آمار، در سه درس دیگر و درس روش تحقیق بارها کتابها و جزوات را خلاصه نویسی کردم، برای شخص من نوشتن بهترین راه برای به خاطر سپردن بود و برای مطالعه ی دروس هر بار سعی میکردم از کتاب مطالعه بکنم و کتاب یا جزوه را به روش دیگری خلاصه بکنم و یا نکاتی به خلاصه ها اضافه بکنم و در یک ماه آخر خلاصه ها را مرور کردم.
برای زبان از اپلیکیشن Memrise برای مرور لغات ۵۰۴ استفاده کردم و در بخش درک متن جزوهی رانویه به من کمک بسیاری نمود.
در درس آمار هم در ابتدا برای اینکه با مفاهیم کلی آماری آشنا بشوم کتاب آمار و احتمال تالیف دکتر ایوزیان را مطالعه کلی کردم و سپس از جزوهی رانویه به همراه مجموعه سوالاتی که همراه آن فرستاده شد، استفاده کردم.
برای تست زدن هم از جزوهی رانویه استفاده کردم، در تست زدن کاری که به من خیلی کمک کرد، نوشتن غلط ها و سوالاتی بود که آنها را بلد نبودم و این نوشتن به یادگیری تدریجی من منجر شد و البته در روزهای پایانی تمامی آنها را مرور نمودم.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

از ویراست جدید کتاب فردنبرگ استفاده میکردم. J ، من ویراست قدیم کتاب فردتبرگ را داشتم و در ابتدا نمیدانستم که کتاب ویراست قدیمی است و این مسئله باعث شد من خیلی از مباحث را دیرتر شروع کنم و نتوانم درست متوجه شوم. به غیر از این، باید وقت بیشتری روی کتاب تاگارد میگذاشتم. این کتاب نکات بسیار زیادی دارد و بسیار فرار است.

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

نقطه ی پایانی نمیتوانم برای خواندن دروس تعیین بکنم ولی همانطور که گفتم تقریبا از یک ماه مانده به کنکور مطالعه ی کتابها را کنار گذاشتم و به مطالعه ی خلاصه ها پرداختم.

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

فعلا تصمیمی برای فعالیت شغلی یا تحصیلی بعد از تحصیل نگرفته ام و میخواهم بیشتر با حوزه ها در دانشگاه آشنا بشوم. اما زمینه های علوم اعصاب شناختی و شناخت اجتماعی به نظرم مباحث جذابی در بردارند.

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

توصیه خاصی ندارم غیر از اینکه نا امید نشوند. از آنجایی که دو بار در مقطع ارشد در کنکور شرکت کرده ام و در دو رشته ی مختلف، به نظرم در این کنکور هر کسی درس بخواند میتواند به نتیجه ی به نسبت دلخواه برسد بنابرین ترسی نداشته باشتند. البته این حرفها صرفا تجربه ی شخضیه.

  • شما از كداميك از خدمات رانويه استفاده كرديد و چقدر تونسته كمكتون كنه و چقدر به بقيه پيشنهاد ميديد كه استفاده كنند:

رانویه از ابتدا یکی از منابعی بود که به من معرفی شد برای اینکه با کنکور علوم شناختی آشنایی بیشتری پیدا کنم و فکر می‌کنم تنها موسسه‌ای باشد که به طور حرفه‌ای بر روی کنکور ارشد و دکتری علوم شناختی کار می‌کند.
من بیشتراز جزوات رانویه استفاده کردم، جزوات علوم اعصاب و جزوه ی سوالات را به دوستان کنکوری توصیه ی جدی میکنم. بقیه ی جزوات هم بسته به نیاز هر شخص میتواند به هر کس کمک بکند.
از آنجایی که من به هیچ عنوان آشنایی با درس علوم اعصاب نداشتم، در کلاس علوم اعصاب رانویه شرکت کردم و به نسبت مفید بود و توانستم از کلاس نحوه ی چگونگی مطالعه ی این درس را برای خودم بفهمم.
در ۵ آزمون هم علاوه بر کلاسها شرکت کردم که به نظرم برای هر کس لازم هست که حداقل در چند آزمون شرکت بکند تا ارزیابی خوبی نسبت به وضعیت خودش بکند، به هرحال کنکور یک فضای رقابتی است و باید هر کس از وضعیت خودش نسبت به دیگران مطلع باشد تا بتواند برنامه ریزی بهتری برای ادامه ی راه خودش بکند.
به طور کلی جزوات و آزمون‌ها و کلاس‌های رانویه می‌تواند به داوطلبان کنکور بسته به نیازی که در زمینه‌های مختلف دارد کمک کند.

درباره ی arash dadras

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *