خانه / دکتری شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۶ کنکور ارشد علوم شناختی جناتب آقای امیرپویا باقری

مصاحبه با رتبه ۶ کنکور ارشد علوم شناختی جناتب آقای امیرپویا باقری

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.

سلام. امیرپویا باقری هستم رتبه ۶
زبان ۷۳/۳۳
روانشناسی شناختی ۶۸
آمار ۳۴/۶۸
علوم اعصاب ۶۲/۵
علوم شناختی ۶۲/۶۷

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است؟

لیسانس روانشناسی از دانشگاه اراک

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

آشنایی اولیم در دانشگاه و درس اختیاری علوم اعصاب شناختی بود و آشنایی کاملترم در مدرسه مغز و شناختی که سال ۹۸ از طرف ستاد شناختی برگزار شد شرکت کردم و پس از آشنایی کامل با تمام پتانسیل های این رشته و علاقم بهش، تصمیم به شرکت در کنکور این رشته گرفتم.

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

من از آبان به صورت ثابت و روزانه ۵-۶ ساعت شروع به مطالعه کردم. منابع رو از سایت رانویه فهمیدم. من بشخصه عادت دارم هر کتابی رو میخوام بخونم دور اول رو به صورت کامل و جامع و با خلاصه نویسی و یادداشت برداری میخونم. بعد از اینکه هرفصل تموم میشد مرور میکردم و تست‌های کنکوریش رو هم میزدم. به طوری که تا اوایل فروردین دور اول تمامی کتاب ها طول کشید. مبانی علوم شناختی رو خلاصه نویسی کردم. روانشناسی رو تو خود کتاب یادداشت برداری کردم. زبان رو چون تسلط نسبی داشتم فقط دایره لغاتم رو از طریق کتاب لغات زبان ارشد زیر ذره بین تقویت کردم. علوم اعصاب رو فقط جاهای تست‌خیز گایتون و تست های سالهای قبل رو خوندم و برای روش تحقیق هم جزوات کنکوری و فیلم‌های اساتید مختلف رو داشتم.
با تعویق کنکور هم برای مرور فقط خلاصه‌ها و یادداشت‌هام رو میخوندم و قبل از شروع هر فصل هم تست‌های تالیفی رانویه رو میزدم.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

من دوتا اشتباه داشتم یکی کنار گذاشتن کلی آمار که باید حداقل قسمت‌هایی که تست ثابت میومد ازش رو میخوندم. و دوم اینکه ویرایش‌های جدید استرنبرگ و فردنبرگ رو نگرفتم بخونم

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

تقریبا دور اول دروس اوایل فروردین تموم شد. که بعد از اون هم با توجه به تعویق کنکور دو دور تونستم هر کتاب رو مرور کنم‌. برای زبان که فقط لغات ارشد زیر ذره بین، روش تحقیق هم جسته و گریخته از جزوه‌های مختلف بسته به مباحثی که میدونستم ازش تست میاد، علوم اعصاب هم گایتون، روانشناسی هم که استرنبرگ. برای مبانی علوم شناختی هم کتاب فردنبرگ و هم حاتمی.

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

علایق شخصیم شامل مباحث آگاهی، علوم اعصاب شناختی و روانشناسی شناختی اجتماعی هستند حالا باید ببینیم در آینده با توجه به پایان نامم وارد چه حیطه ای میشم

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

مهم ترین توصیم اینه که از اول هوشمندانه و با برنامه پیش برید.
اگه هنوز نمیدونید کدوم تکنیک یادگیری براتون مفیدتره یک ماه آزمایشی شروع کنید به خوندن و در این حین دستتون میاد چه درسی رو به چه روشی بخونین موثرتره.
حتما حتما از اول نیم نگاهی به تستای سالهای قبل داشته باشید تا بدونید طراحان سوال چه چیزایی و چه جاهایی براشون مهمتره و کلیت سوالات دستتون بیاد.
حتما ویرایش‌های جدید رو مطالعه کنید.
سعی کنید برای مطالعه حتما برنامه ثابتی در روز داشته باشید حتی شده اگه روزی ۲-۳ ساعت وقت دارید سعی کنید هرروز بخونید تا براتون عادت بشه و بتونید کم کم بسته به شرایطتون زمان مطالعه رو افزایش بدین.
و در انتها اینکه تا آخر ناامید نشید از برنامتون، اگه به ناچار تو برنامتون وقفه هم افتاد (به هر دلیلی، مشکلات شخصی، عقب افتادن کنکور و..) باز هم مثل من که بعد از تاخیر کنکور یک ماهی دور بودم از محیط درسی، دوباره شروع کنین و طبق برنامه پیش برین.
در آخر برای همتون آرزوی موفقیت دارم.

  • و در ادامه اون سوالات اينكه شما از كداميك از خدمات رانويه استفاده كرديد و چقدر تونسته كمكتون كنه و چقدر به بفيه پيشنهاد ميديد كه استفاده كنند:

من در ابتدا که با توجه به سرچ‌هایی که داشتم دیدم منابعی که رانویه معرفی کرده از همه کاملتره. منم مثل شما پارسال (با تشکر از بچه های رانویه برای مصاحبه با رتبه‌های برتر) همین مصاحبه‌ها رو خوندم و از تجربیات رتبه‌های برتر استفاده کردم فلذا اوصیکُم به همین کار ‌:)⁩
دو تا از آزمون‌های آزمایشی رانویه رو هم شرکت کردم که هم در آمادگی ذهنی و هم تحصیلی برای کنکور موثر بود.
از جزوه‌های رانویه هم با توجه به اینکه وقت داشتم منابع رو بخونم جزوه سوالات تالیفیشون رو گرفتم که واقعا هنگام مرور و جمع بندی دروس خیلی مفید واقع شد برام.
در آخر هم برای انتخاب رشته از مشاورهای رانویه کمک گرفتم که با توجه به اینکه از دانشجویان همین رشته هستن خیلی تونستن در تصمیم گیری بهم کمک کنن‌.

درباره ی arash dadras

همچنین ببینید

مصاحبه با ۱۱ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمد مهدی نجفی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *