خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۱۱ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمد مهدی نجفی

مصاحبه با رتبه ۱۱ کنکور ارشد علوم شناختی جناب آقای محمد مهدی نجفی

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصدهای خود در دروس مختلف را بیان کنید

محمد مهدی نجفی هستم از تبریز. رتبه ۱۱ کشور و ۱۰ سهمیه.
درصدهام:
زبان: ۱۰۰
روانشانسی شناختی: ۷۷/۳۳
آمار و روش تحقیق: ۹/۳۳
مبانی علوم اعصاب: ۴۴/۴۴
اصول علوم شناختی: ۵۸/۶۷

  • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

زبان و ادبیات انگلیسی

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

من از چند جریان موازی با هم با علوم شناختی آشنا شدم، ولی اولین آشنایی من با علوم شناختی در کانتکست درس زبانشناسی که در رشته قبلیم داشتیم اتفاق افتاد که در اون با آرا و نظریات چامسکی آشنا شدم. به تدریج، با مطالعه و تحقیق بیشتر علاقه ام به علوم شناختی بیشتر شد و نهایتا تصمیم گرفتم در این رشته ادامه تحصیل بدم.

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

جوابی که به این سوال میدم شاید چندان کمک کننده نباشه، ولی از روش و «تکنیک» خاصی برای مطالعه استفاده نکردم. اوایل سعی کردم خلاصه نویسی بکنم ولی بعد از مدت کوتاهی به نظرم بیهوده اومد، و برام حوصله سر بر بود و بخاطر همین دیگه ادامه ندادم.
خودم فکر میکنم راز موفقیت نسبی ام (اگه اسمشو موفقیت بذاریم) علاقه و کنجکاوی خیلی زیاد بود که باعث میشد عمیق و خستگی ناپذیر برای ساعتها مطالعه کنم.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

سعی میکنم کمی بیشتر برای آمار وقت بذارم، صرفا بخاطر اینکه رتبه کنکورم بهتر بشه. در کل در تمام مدت آمادگی برای کنکور، مطالب و دروسی که بنظرم مهمتر بودن و بهشون علاقه بیشتری داشتم و بیشتر به سوالاتی که در رشته ما (علوم شناختی) مطرح میشن مربوط بودن رو بیشتر میخوندم. هنوز هم فکر میکنم کار اشتباهی نیست، چون واقعا بخش قابل توجهی از مطالبی که باید برای کنکور بخونیم به سوالات و مسائل اصلی علوم شناختی نامربوط هستن. ولی خب اگر کمی بیشتر برای این مطالب وقت میذاشتم رتبه ام بهتر میشد.

  • مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

من مطالعه م رو از شهریور پارسال شروع کردم و در طول سه یا چهار ماه بعد یک دور منابع رو ( بجز آمار) مطالعه کردم. تا عید هم یک دور دیگه مطالعه کردم و تازه بعد از عید متوجه شدم که ویرایش هایی که من دارم قدیمی هستن و سوالات کنکور قراره از ویرایشهای جدید بیاد. همون موقع متون اصلی (انگلیسی) منابع رو تهیه کردم و تا کنکور موفق شدم اون ها رو هم بخونم.
فقط آمار و فصول معدودی از علوم اعصاب رو کامل نخوندم.

  • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

قصد دارم مطالعه و فعالیتم رو در زمینه روانشناسی شناختی پی بگیرم. همچنین به فلسفه ذهن هم بسیار علاقه مندم.

  • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

خودم رو در جایگاهی نمیبینم که بخوام به داوطلبان سال بعد در مورد نحوه مطالعه توصیه بکنم. اما یه سری چیزها که نظر شخصیم هستن رو میخوام باهاشون در میان بذارم:
تب و تاب و حساسیت کنکور میتونن باعث بشن که ما هدف اصلی از مطالعه و فکر کردن رو گم بکنیم. اینکه ماشین وار فقط به دنبال نکته در آوردن و خلاصه نوشتن و حفظ کردن مطالب و رتبه خوب تو کنکور باشیم، شاید موفقیتمون تو کنکور رو تضمین بکنن، ولی برای اهداف علمی و یافتن جواب برای سوالاتمون مفید نیستن. یادمون باشه که کنکور هدف اصلی نیست. اگر چیزی رو میخونید با علاقه و کنجکاوی باشه. اول از همه به چیزایی که میخونید عمیق فکر بکنید، چهاچوب های نظری و فلسفی مطالبی که میخونید رو همیشه یه گوشه ذهنتون داشته باشید، و مطالب رو سعی کنید به هم ربط بدید. اگر چیزی رو میخونید سعی کنید بفهمید که اهمیتش چیه و در موردش فکر کنید. فکر میکنم اگه کسی به این شکل مطالعه بکنه، نتیجه کنکورش هم خوب خواهد شد. حداقل برای من که اینطور بود.
البته این عرایضم بیشتر خواهش و یادآوری بودن تا توصیه.

  • شما از كداميك از خدمات رانويه استفاده كرديد و چقدر تونسته كمكتون كنه و چقدر به بقيه پيشنهاد ميديد كه استفاده كنند:

من برای دونستن منابع کنکور از مشاوره استفاده کردم، و همچنین تو آزمونهای آزمایشی نهایی (چند تا آزمون آخر که از کل منابع هستن) شرکت کردم، که برام مفید بودن. همچنين جزوه های رانویه رو خریداری کردم ولي متاسفانه استفاده نكردم .

در آخر برای همه داوطلبان و دوستان عزیزم آرزوی موفقیت و کامیابی در تمام مراحل زندگی رو دارم.

درباره ی arash dadras

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *