خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

مصاحبه با رتبه ۱۸ کشوری کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم رضوان روشنی

  • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است ؟

سلام رضوان روشنی هستم
رتبه ۱۸ کشوری
و در مقطع لیسانس در رشته روانشناسی تحصیل کرده‌ام.

  • چطور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟

شنایی اولیه من با علوم شناختی در ترم ۴ دوران کارشناسی با درس روانشناسی شناختی و کتاب روانشناسی شناختی استرنبرگ رقم خورد. تقریبا از اون زمان شروع به تحقیق در رابطه با گرایش های مختلف روانشناسی کردم و در نهایت بعد از بررسی کتاب‌ها و موضوعات و صحبت با اساتید شناختی و مشاورین رانویه متوجه شدم علوم شناختی همون گرایشی هست که علایقم رو پوشش میده.

  • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟

من از آذرماه بطوری جدی شروع به مطالعه کرده بودم و تکنیک واحدی برای همه دروس نداشتم بطوریکه برای هر درس با توجه به بک گراندم در اون درس و محتوای کتاب تکنیک های متفاوت داشتم .

برای مثال از اونجایی که آشنایی مختصری با علوم اعصاب داشتم تصمیم گرفتم از ابتدا جزوه علوم اعصاب رانویه رو بصورت عمیق بخونم و در کنار جزوه برای هر مبحث عکس های مختلفی پرینت گرفته بودم که نکات رو روی عکس ها خلاصه نویسی میکردم و گاها از فیلم های یوتیوب و… برای فهم بهتر مباحث استفاده میکردم. اینکار باعث شد که وقتی کتاب خلاصه گایتون رو مطالعه میکردم مطالب کاملا برام قابل فهم باشند .

در رابطه با کتاب دکتر حاتمی از اونجایی که سال های پیش این کتاب بخش زیادی از سوالات علوم شناختی کنکور رو پوشش میداد و پر از نکته هست ، برای اولین بار شروع به خلاصه نویسی کردم که خیلی این کار بهم کمک کرد اما با این حال سرمایه گذاری روی این کتاب برام خیلی کمک دهنده نبود و امسال برعکس سال های پیش سوالات کمتری از این کتاب طرح شده بود .

در رابطه با درس آمار با توجه به اینکه من علاقه زیادی به این درس داشتم و در حیطه آمار روانشناسی پایه خوبی داشتم وقت کمتری براش صرف کردم و صرفا یکبار جزواتم رو خوندم و بعد تست حل میکردم.
اما در رابطه با آمار مهندسی با در نظر گیری اینکه من بک‌گراند روانشناسی داشتم از یک استاد کمک گرفتم و ایشون در یک دوره فشرده ۸ ساعته مباحث آمار مهندسی مورد نیاز برای کنکور شناختی رو به من تدریس کردند و بعد از اون زمانم رو صرف حل و تحلیل تست های کنکور و کتاب های مختلف میکردم.

متاسفانه در درس روش تحقیق با توجه به ماهیت حفظ کردنی نکات این درس بلعکس درس آمار ، من علاقه زیادی به مطالعه این درس نداشتم و فقط صرفا یک دور جزوه روش تحقیق رانویه و چند فصل از بانک سوالات مدرسان شریف رو مطالعه کردم.

در رابطه با کتاب های روانشناسی شناختی استرنبرگ و علوم شناختی فردنبرگ ابتدا یک فصل رو مطالعه میکردم و بعد از جزوات رانویه برای مرور استفاده میکردم.

در رابطه با زبان هم چند فصل از کتاب گلدشتاین برای آشنایی با مباحث و اصطلاحات و تقویت زبان تخصصی مطالعه کردم.

اما بعنوان اخرین و مهم ترین نکته میتونم به برنامه ریزی دقیق و منعطف اشاره کنم که باعث خستگیم نمیشد و باعث میشد دوران کنکور تک بعدی پیش نرم و روزها برام خسته کننده نباشند.

  • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟

بزرگترین لطمه‌ به من در دروس روانشناسی شناختی و علوم شناختی با توجه به تغییر کتاب ها و انتشار ویراست جدید کتوب وارد شد . بطوری که من ویراست قدیمی این کتوب رو از قبل داشتم و از ویراست جدید مطلع نبودم و وقتی هم مطلع شدم متاسفانه دیگه وقتی برای مطالعه نداشتم ؛ این شد که درصدام در این دو درس کمتر از سطح انتظارم شدند. اگر به عقب برگردم بدون شک در رابطه با منابع و اخرین ویراست کتاب‌ها حتما از همون ابتدای مطالعه تحقیق میکنم و مطمئن میشم.

نکته بعدی در رابطه با درس روش تحقیق هست که اگر میتوانستم به عقب برگردم تلاشم رو میکردم تا تکنیک جدید برای جذاب کردن این درس برای خودم پیدا کنم و درصدم رو در این درس افزایش بدم.

مطالعه دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟

طبیعتا زمان اتمام دروس متفاوت بود با این‌حال منابع اصلی رو تا یک هفته قبل از کنکور تمام کرده بودم؛ اما :

در رابطه با تاگارد فقط ۵ فصل اول کتاب رو از روی pdf کلاس رانویه یک دور روخوانی کرده بودم.

آیزنک و گانونگ رو اصلا مطالعه نکرده بودم.

و از ویراست جدید کتاب استرنبرگ فقط ۴ فصل و از ویراست جدید کتاب فردنبرگ ۳ فصل رو مطالعه کرده بودم.

قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه ای شوید؟

در حال حاضر نمیتونم یک حوزه مشخص رو نام ببرم و ترجیحم اینه که در آینده ببینم دوران کارشناسی ارشد چه مسیری رو برام رقم میزنه و در طی مسیر علاقم به چه سمتی سوق پیدا میکنه.

به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

سعی کنید فرآیند مطالعتون رو لذتبخش کنید و صرفا کتاب‌ها رو برای تمام شدن مطالعه نکنید.

تک بعدی پیش رفتن در این مسیر احتمال خسته و ناامید شدن رو براتون بیشتر میکنه. پیشنهاد میکنم فعالیت هایی که براتون ارامش‌دهنده و لذت‌بخش هستند رو حتما در طول این مسیر انجام بدید.

و از همه مهم‌تر به نظرم من وجود یک مشاور در طول این مسیر میتونه کمک بسیار بزرگی برای شما باشه.بخصوص اگر مشاورتون خودشون تجربه این مسیر رو داشته باشند، میتونند از مشکلاتی که ممکنه در آینده سر راهتون قرار بگیرند مطلع و برای روبرویی آمادتون کنند. و در صورت بروز مشکل قبل از اینکه برنامه و مسیرتون از بابت اون مشکل لطمه بخورن ، مشاورتون میتونند برای حل مشکل راهنمایی و هدایتتون کنند. جا داره اینجا تشکر کنم از استاد محترم جناب آقای دکتر گراوند بابت راهنمایی ها و حمایت هاشون و همچنین از آقای یاورزاده برای مشاوره‌ها و راهنمایی‌های دقیقشون .

  • شما از كداميك از خدمات رانويه استفاده كرديد و چقدر تونسته كمكتون كنه و چقدر به بفيه پيشنهاد ميديد كه استفاده كنند:

من از اکثر خدمات رانویه استفاده کردم از جمله ؛

آزمون های آزمایشی که باعث میشدند شناخت خوبی نسبت به تسلطم در دروس پیدا کنم .

من جزوات استرنبرگ ، فردنبرگ ، آمار ، روش تحقیق و علوم اعصاب رو تهیه کرده بودم که همگی برام کمک‌کننده بودند به‌ ویژه جزوه علوم اعصاب که ترس من از علوم اعصاب رو به علاقه تبدیل کرد.

در رابطه با مشاورین هم به هیچ‌عنوان نمیتونم منکر زحمات و راهنمایی های بسیار دقیق و مفید مشاورم بشم و واقعا ممنونم ازشون بابت راهنمایی هاشون.

در رابطه با کلاس های نکته و تست هم من افتخار اینو داشتم که از طرف گروه رانویه در کلاس نکته و تست علوم اعصاب بعنوان هدیه شرکت داشته باشم که به نوبه خود برام مفید بود و از اين بابت از گروه رانويه تشكر ميكنم.

درباره ی arash dadras

همچنین ببینید

مصاحبه با ۱۳ کشوری ارشد علوم شناختی سرکار خانم مرجان انوشیروانی

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *