خانه / ارشد شناختی / مصاحبه با رتبه های برتر / مصاحبه با رتبه ۴ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم اردوخانی

مصاحبه با رتبه ۴ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم اردوخانی

 • ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام شهر هستید. رتبه کنکور و درصداهای خود در دروس مختلف را بیان کنید.
  “مائده اردوخانی هستم. از تهران. رتبه‌ی ۳ سهمیه و ۴ کشوری.
  زبان ۶۵
  روان‌شناسی شناختی ۸۰
  آمار و روش تحقیق ۶۰
  علوم اعصاب ۶۵
  اصول علوم شناختی ۶۰”
 • رشته شما در مقطع لیسانس چه بوده است؟
  “در مقطع کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت یا به اختصار HIT در دانشگاه تهران خواندم.”
 • چه‌طور با رشته علوم شناختی آشنا شدید؟
  “از زمان دبیرستان به علوم پایه علاقه‌مند بودم. تصمیم داشتم برای مقطع بعد سمت زیست‌شناسی برم. با جستجوی بسیار از زیست شناسی به علوم اعصاب و از علوم اعصاب به علوم شناختی رسیدم. ضمناً از دو سال پیش من شروع به شرکت در همایش و سمینارهای علوم شناختی کردم و ازعلاقه‌ام مطمئن شدم.”
 • از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به‌طور متوسط روزانه چه‌قدر مطالعه داشتید؟
  “مطالعه‌ی من از زمستان به طور جدی شروع شد. با وقفه‌های کم و زیاد تا شب کنکورـمردادماه- ادامه داشت. ساعات مطالعه‌ام بسیار نوسان داشت، از سه ساعت تا نه ساعت هم گاهی می‌رسید. به‌هرحال فکر می‌کنم ساعت مطالعه ملاک خوبی برای سنجیدن یادگیری نیست.”
 • از چه روش و تکنیک‌هایی برای مطالعه استفاده کردید؟
  “در آغاز چون نگه داشتن زمان مطالعه بسیار سخت بود با تکنیک پومودورو شروع کردم و بعد با Forest App ادامه دادم. به غیر از مطالعه‌ی چند باره‌ی منابعی مثل استرنبرگ و فردنبرگ گاهی به مطالعه‌ی موارد خارج از کنکور هم می‌رسیدم. قسمت تفریحی دیدن ویدیوهای مرتبط در یوتوب بود. به علاوه‌ خلاصه نویسی. مورد بسیار کمک‌کننده‌ی دیگه داشتن دوستان همراهی بود که به واسطه‌ی کلاس رانویه پیدا کردم. این واقعاً خوش‌شانسی بود که در وضعیت خسته‌کننده‌ی تعویق، برای هم فضای استمرار مطالعه رو ایجاد می‌کردیم!”
 • اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی‌کنید؟
  “کنکور۹۹ به‌خاطر شرایط غیرعادی با تعویق‌های فراوانش خیلی زجرآور بود و من بیشتر از یک ماه به علت تعویق چندباره درس خوندن رو متوقف کردم، شاید بهتر بود با راندمان کم هم ادامه می‌دادم. به هرحال اگر از اول می‌دانستم که وقت زیادی تا کنکور دارم آمار مهندسی را هم آغاز می‌کردم.”
 • مطالعه‌ی دروس را کی به پایان رساندید؟ آیا همه دروس را تمام کردید؟
  “درباره‌ی پایان مطالعه من تا شب کنکور هم مشغول دوره‌ی چند باره بودم. به غیر از آمار مهندسی همه‌ی منابع دیگر و شاید بیشتر از اون رو مطالعه کرده بودم. گانونگ برای علوم اعصاب، قسمت کمی از آیزنک و بخاطر خستگی از تکرار دروس ناشی از تعویق به خرید هر سه جلد زبان زیر ذره‌بین هم رو آوردم:))”
 • قصد دارید پس از پایان دوره ارشد وارد چه حوزه‌ای شوید؟
  “گرایش روانشناسی شناختی رو انتخاب کردم؛ من به ریسرچ علاقه‌ دارم و فعلاً با این‌که مواردی در ذهن دارم ترجیح می‌دهم روی مبحث خاصی دست نگذارم تا مسیر هم کمی کمک کند.”
 • به طور کلی چه توصیه‌هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
  “یک نکته از نظر من این هست که خیلی درگیر همین مصاحبه‌ها هم نشوند! بعضی به اشتباه خودشون رو موظف به ساعت مطالعه معینی یا روشی که برای فردِ رتبه‌ی برتر کار کرده می‌کنند، ولی نکته‌ی واضح که فراموش می‌شه اینه‌ که در نهایت شما باید با روش و ساعت مطالعه‌ای که برای شما جواب می‌ده جلو برید. یادتون هم باشه که برای این آزمون باید به ماراتن عادت کنید نه دوی سرعت. استمرار مهم‌ترین نکته‌شه. اگر مطالب رو خوب مطالعه کنید، دوره کنید و تست بزنید کافیه و برای کنکور آماده هستید.

به علاوه درباره‌ی درس آمار، از نظر من کتاب مدرسان شریف با روند سوالات دو سال اخیر نزدیک به منبع هم نیست! اگر به طور جدی روی این درس سرمایه‌گذاری می‌کنید بهتر است حداقل ابتدا سوالات اخیر رو ببینید و از منابع مختلف شروع به یادگیری کنید. هرچند برای قسمت روش تحقیق مدرسان می‌تونه کمک‌کننده باشه.”

درباره ی ادمین

همچنین ببینید

مصاحبه با رتبه ۱۹ کنکور ارشد علوم شناختی سرکار خانم قربان زاده

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *